NVO Green Home organizuje studijsku posjetu Parku prirode Telašćica u Hrvatskoj u periodu od 26. – 30. oktobra 2020. Cilj studijske posjete je razmjena iskustava i sticanje novih znanja iz oblasti zaštite i upravljanja zaštićenim područjima u moru.
Hrvatska je država sa dugom tradicijom u ovoj oblasti, stoga predstavlja priliku da se buduću upravljači i nadzornici zaštićenih područja u moru Crne Gore u ovoj pripremnoj fazi upoznaju sa izazovima ali i mogućnostima koje upravljanje zaštićenim morskim područjima na primjeru Parka prirode Telašćica donose.
Da bi se uspješno uspostavilo zaštićeno morsko područje neophodna je saradnja i konsenzus u odlučivanju i sprovođenju mjera zaštite između svih društvenih aktera i korisnika mora, gdje je Telašćica prepoznata kao primjer dobre prakse.
Sa druge strane, kašnjenje sa proglašenjem zaštićenih područja u moru na primjeru Katiča (Petrovac) je jedna od okolnosti koja uzrokuje degradaciju morskog biodiverziteta, o čemu svjedoče lokalni ribari i ronilačka društva, a koji su dio učesnika studijske posjete PP Telašćica. Pored ribara grupu čine i predstavnici NVO, budućih upravljačkih i inspekcijskih organa na lokalnom i nacionanom nivou za koje je ova posjeta od posebnog značaja
Crna Gora još uvijek nema zaštićeno područje u moru, što je rijedak primjer, ako ne i jedini, među evropskim i mediteranskim zemljama sa značajnom površinom akvatorijuma. Katič je jedna od tri predviđene lokacije za proglašenje zaštičenog područja u moru čiji je predlog formulisan još 2007. godine, te je po našem mišljenju ovaj lokalitet uspostavio sve formalne elemente za uspostavljanje.
Ova studijska posjeta se realizuje kroz projekat „Podrška lokalnim zajednicama u zaštiti i promociji budućeg zaštićenog područja u moru – Katič“, finansiran od strane Partnerskog fonda za kritične ekosisteme (CEPF). Dodatna podrška ostvarena je kroz saradnju sa nosiocima projekta “Promovisanje upravljanja zaštićenim područjima kroz integrisanu zaštitu morskih i priobalnih ekosistema u obalnom području Crne Gore“ , finansiran od strane Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i Programa za životnu sredinu UN.