“U javnosti se možda stvara krivi dojam da češće spašavamo strane državljane, nego domaće”, rekao je voditelj Komisije za informiranje i analitiku HGSS-a Jadran Kapović te dodao da na tisuću spašavanja, koliko ih se u prosjeku godišnje napravi, svega je 15 posto je onih koje uključuju strane turiste.

Zanimljiva je i činjenica, kaže, da puno češće spašavaju muškarce nego žene, pa na njih odlazi ukupno 65 posto intervencija.

Povodom proslave 75. godišnjice osnutka Hrvatske gorske službe spašavanja, predsjednik HPS-a i NO HGSS-a Darko Berljak je podsjetio da su neposredan povod za osnivanje Gorske službe spašavanja 1950. bile dvije nesreće hrvatskih alpinista. Pr­va se dogodila u ljeto 1948. na penjačkom pohodu zagrebačkih al­pinista na Čvrsnici kada se padom u stijeni jedan od njih te­ško ozlijedio, a iduće se godine dogodila druga nesreća, sa smrtnim is­hodom, na Durmitoru, gdje je alpinistima tada tre­­balo dva dana opasnih i mukotrpnih napora za iz­vla­če­nje pokojnika i transport tijela u dolinu, dodao je.

“Mi imamo svoje poslove, naši volonteri su doktori, bankari, privatnici, radimo razne poslove. Ali kad je riječ o spašavanjima života, intervencijama i izvanrednim situacijama, mi postajemo HGSS-ovci”,  istaknuo je pročelnik HGSS-a Marko Andrić.

Naglasio je i da volontiranje u HGSS-u zahtijeva dosta slobodnog vremena i “ne prestaje nikada” te ovom prilikom apelirao na razumijevanje poslodavaca.

“Intervencija se neće dogoditi u 16,30 sati kada završite s poslom. Ona se dogodi usred noći, ona se dogodi tijekom jutra, za vrijeme radnog vremena i, tu i u tom trenutku, mi napuštamo sve i idemo u akciju spašavanja”, pojasnio je Andrić.

Problem s kojim se volonteri susreću je i činjenica da obuke traju i po nekoliko tjedana godišnje što iziskuje da u tim razdobljima uzimaju godišnje odmore.

“Želimo u naredno vrijeme razgovarati s nadležnim tijelima te pronaći zakonski okvir koji bi bio pogodan za volontere, ali i da poslodavci osjete benefite kada što zapošljavaju HGSS-ovca”, rekao je Andrić.

Naglasio je i potrebu za unaprjeđivanjem helikopterskog spašavanja.

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) je nacionalna, dobrovoljna, stručna, humanitarna i nestranačka udruga.

Osnovni ciljevi su joj sprječavanje nesreća, spašavanje i pružanje prve medicinske pomoći u planini i na drugim nepristupačnim područjima i u izvanrednim okolnostima. Pritom je, a radi očuvanja ljudskog života, zdravlja i imovine, potrebno primijeniti posebno stručno znanje i tehničku opremu.

Danas HGSS u svome djelovanju surađuje s tijelima državne i regionalne uprave, Oružanim snagama RH, zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi, Planinarskim savezom i drugim pravnim i fizičkim osobama u području kulture, fizičke kulture i sporta, kao i turizma.

HGSS usko surađuje i s javnim ustanovama i nadležnim tijelima za zaštitu prirode u području zaštite i očuvanja planinske prirode i zaštite okoliša. Područja rada Gorske službe spašavanja često su i urbane sredine i druga područja i uključuju akcije na visokim objektima, tunelima u prometnim nesrećama i na moru te kod niza ekstremnih sportova a često na terenu i podučava građane.

Osim spašavanja i pružanje prve pomoći unesrećenima na nepristupačnim područjima, veliku pažnju HGSS posvećuje edukaciji i prevenciji.