3 C
Kotor

Slušaj online radio

Institut Igalo – Šta ako plan restrukturiranja ne bude usvojen?

Institut Igalo – Šta ako plan restrukturiranja ne bude usvojen?
Institut Igalo – foto Boka News

Novljani sa zabrinutošću čekaju Skupštinu akcionara Instituta Dr Simo Milošević, zakazanu za 9. januar, jer je na osnovu dosadašnjih informacija jasno da najveći manjinski akcionar Vile Oliva neće prihvatiti Plan restrukturiranja koji je predložila Vlada.

Lokalna uprava nema vlasnički udio u Institutu, ali je godinama pokušavala da pomogne u rješavanju problema, kako ta jedina zdravstveno rehabilitaciona ustanova u našoj zemlji ne bi otišla u stečaj. Odbornici u lokalnom parlamentu ističu da nemaju dovoljno informacija, ali da je dobro što plan postoji.

Plan restrukturiranja Instituta koji je rezultat višemjesečnog rada ekipe stručnjaka sa Univerziteta Crne Gore, koji se sa nestrpljenjem čekao, podijelio je najprije suvlasnike kapitala, Vladu i manjinksog akcionara, a potom zbunio zainteresovanu javnost, jer je i dalje neizvjesno šta će se desiti ukuliko Skupština akcionara 9. januara ne izglasa Plan.

Za prihvatanje Plana potrebna je dvotrećinska većina, a najveći manjinski akcionar Vile Oliva, prema riječima valsnika Žarka Rakčevića neće glasati “za” iz dva razloga.

– Prvo zbog namjere da se proda Prva faza Instituta, za koju mislimo da nije neophodna I drugo , tražimo da se preispita iznos ulaganja u Drugu fazu , za koji mislimo da je predimenzioniran – obrazložio je Rakčević.

Dekan ekonomskog fakulteta I rukovodilac izrade Plana restrukturiranja Mijat Jocović u emisji “Okvir” na Javnom servisu objasnio je zašto je predloženi Plan, koji podrazumijeva prodaju dijela Instituta, u ovom momentu jedino moguće rješenje.

– Samo objekti faze su objekti nad kojima Institut ima pravo svojine, i koji mogu doći u obzir za prodaju, a plan restrukturiranja, odnosno državna pomoća mora se zasnivati I na sopstvenom učešću Instituta – rekao je Jocović.

Sve do sada dostupne informacije sa pažnjom prate i odbornici u lokalnom parlamentu koji se nadaju najboljem ishodu, odnosno opstanku Instituta Igalo.

Predsjednik Skupštine opštine Ivan Otović iz Nove srpske demokratije ističe da “ima dosta stvari o kojima treba diskutovati, ali je svakako dobro što je Vlada izašla sa konkretnim planom pred akcionare i mislim da treba da podržimo ovo rješenje”.

Odbornik Nikola Samardžić iz Demokrata saglasan je da je dobro što plan postoji, a nada se najboljem rješenju. Takođe smatra da prodaja prve faze nije najbolje rješenje, naročito ne za pomenuti iznos od 28 mil EUR. Vjeruje da će stručnjaci koje je Vlada angažovala naći način da se Institut spasi i odabere najbolje rješenje za Institut i radnike.

Vladimir Kosić iz opozicionaog DPS-a smatra da je potrebno organizovati javnu raspravu na lokalnom nivou na ovu temu.

– Vidimo da se pojavljuje plan zaduženja od nekih 14 miliona, a upravo su zaduženja jedan od osnovnih razloga i potreba za restrukturiranjem Instituta. Takođe, pitanje koje je jako važno, a koje se postavlja je, šta je to što se procjenjuje na 28 miliona kada je u pitanju prodaja prve faze? Da li to podrazmjeva prodaju i E bloka, solitera i zemljišta koje pripada prvoj fazi? – pita Kosić.

Jovan Subotić, poslanik u Skupštini Crne Gore, pohvalio je Plan restrukturiranja i pozvao akcionare da ga izglasaju.

Državna sekretarka u ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Majda Adzović, gostujući u emisiji “Okvir”, kazala je da država u Institut ne može ulagati bez Plana restukturiranja i da u svakom momentu svi morau imati u vidu zakon o državnoj pomoći. Time je objasnila i zbog čega je plan otvorene dokapitalizacije, koji predlaže Žarko Rakčević, neprihvatljiv.

Tim stručnjaka Univerziteta Crne Gore mjesecima je radio na izradi Plana restrukturiranja Instituta Igalo, po kome je za potpuni oporavak Institua potrebno 106 mil EUR, od čega sam Institut mora obezbijediti 40% sredstava, a jedini način je prodaja imovine.

Izvor:RTCG

Najčitanije