6 C
Kotor

Slušaj online radio

Istraživanje Eurostata: Meso u Crnoj Gori najjeftinije u regionu, alkohol najskuplji

prodavnica-shopping-korpa

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, a u koje spadaju hljeb i žitarice, meso i mlijeko, sir i jaja, u Crnoj Gori su niže od prosjeka u zemljama Evropske unije za 22 procenta. Alkoholna pića su iznad prosjeka EU za šest odsto, dok je cijena duvana duplo jeftinija nego u Evropskoj uniji, za čiji je ulazak Crna Gora potencijalni kandidat, pokazuje istraživanje Eurostata o komparativnom nivou cijena 37 evropskih država za 2018. godinu.

Grupu od 37 evropskih država čine 28 članica EU, tri EFTA članice Island, Norveška i Švajcarska, zatim pet zemalja sa statusom kandidata za članstvo u EU Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Albanija i Turska, i Bosna i Hercegovina, potencijalni kandidat za članstvo u EU.

Kada se porede cijene u Crnoj Gori i susjednim državama Srbijom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom i Sjevernom Makedonijom, tu je Crna Gora najskuplja u tri od šest kategorija, a najjeftinija u jednoj. 

Istraživanje Eurostata pokazuje da su hljeb i žitarice najskuplje u Crnoj Gori, gdje su 74 odsto EU prosjeka i skuplje su četiri procenta u odnosu na Srbiju i Albaniju, a tri u odnosu na BiH. Alkoholna pića kod nas su 106 posto EU prosjeka i samim tim su najskuplja u zemljama regiona koje su kandidati za EU. Skuplja su nego u Albaniji šest odsto, Srbiji 22 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji i BiH 34 odsto.

Duvan u Crnoj Gori je 50 odsto prosjeka EU i skuplji je za pet odsto u odnosu na BiH, osam odsto u odnosu na Srbiju, deset odsto u odnosu na Albaniju i 21 odsto u odnosu na Sjevernu Makedoniju.

Sjeverna Makedonija je najjeftinija zemlja u pet od šest kategorija. Jedino su od njih jeftiniji Rumuni kada su u pitanju hljeb i žitarice.

Meso u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji je najjeftinije u regionu i u EU, i iznosi 62 odsto prosjeka, odnosno jeftinije je za 38 odsto nego u EU. Mlijeko, sir i jaja su u Crnoj Gori 83 odsto EU prosjeka i jeftiniji su u odnosu na Srbiju četiri procenta i Albaniju 11 odsto, dok su u odnosu na Makedoniju skuplji 12 procenata, a BiH dva odsto.

U 2018. godini nivoi cijena za hranu, piće i duvan značajno su varirali među evropskim zemljama piše u istraživanju Eurostata koje je objavio Monstat.

Najčitanije