Izložbu „Iz mog ugla” Muhameda Maksa Đerleka, koji se samostalno predstavio publici po petnaesti put svojim karikaturama, u Galeriji „SPA” u Herceg Novom otvorio je Generalni konzul Republike Srbije u Crnoj Gori Slobodan Bajić.
Izloženo je dvadesetpet karikatura iz opusa od oko 900, koje je Đerlek uradio poslednjih petnaestak godina. Bajić je na otvaranju istakao da je Galerija „Galatea” osmislila odličnu izložbu, čiji je autor jedan od najpoznatijih karikaturista sa ovih prostora i koja se može pogledati do kraja sljedeće nedjelje. Govoreći o umjetniku iz Novog Pazara, koji je učestvovao na mnogobrojnim kolektivnim izložbama tokom prethodnih tridesetak godina od svog grada do Berlina, Bajić je kazao: „Ovakvim radovima, naravno, pripadaju i nagrade i to najveće, kako kod nas, tako i u svijetu, od kojih izdvajam specijalnu nagradu na Festivalu karikature u Ankari, prvo mjesto na Festivalu karikature u mjestu Foligno – Italija, Prvu nagradu na Svjetskom festivalu karikature u Beogradu, u Pljevljima, kao i najpoznatije i najcijenjenije nagrade u regionu, Zlatni Pjer u Beogradu… Sam Maks o naslovu izložbe ima svoje objašnjenje – zašto iz mog ugla, zato što ne volim da mi iko servira istinu, želim da do nje dođem sam. Večeras pogledajte kako Maks Đerlek kao Robin Hud mačem karikaturom otkida osmijeh od onih, koji su od naroda osmijeh oteli i taj osmijeh vraća narodu! On je crtač čiji se pogled na svet zasniva na tragičnim paradoksima savremenog sveta – od tih paradoksa on gradi svet sopstvenih poetskih opservacija, koračajući smelo po jednoj elastičnoj liniji razapetoj iznad ambisa koji nam danas svima preti!
”Hvala vam, poštovana publiko, meni je drago što ste večeras ovde”, rekao je proslavljeni karikaturista, koji je prvi put u Herceg Novom.
„Oduševio sam se Herceg Novim, ali Novi Pazar je nekako dinamičniji. Sigurno je ovde dinamičnije i bolje tokom jula i avgusta. Izložbu sam naslovio „Iz mog ugla”, što je objasnio konzul, a reći ću i ovo: iz tupog ugla i kocka je lopta! Iz svog ugla posmatram i tumačim svet na svoj način, bez uticaja bilo kog.”
Ljubiteljima likovnih umjetnosti obratio se i Domagoj Žarković u ime galerije „Galatea”:
„Želim da zahvalim vama koji ste došli večeras, a onima koji nisu, da poručim da će narednih desetak dana moći da pogledaju ovu izložbu. Treba istaći da se ovaj suptilni crtač, na taj način, samo pridružio majstorima ovog zanata, iz „beogradske škole karikature” – čiji su rodonačelnici, kad je reč o korišćenju linije kao osnovnog izražajnog sredstva u karikaturi – Zuko Džumhur i Dragan Savić, Dimitrije Živadinović i Radoslav Zečević, Zoran Jovanović i Dušan Petričić. Tako imate čuveni američki „Kip slobode”, kome Đerlek drsko, umjesto buktinje stavlja u ruke: svijeću! – pretvarajući ga u smjelu satiričnu opservaciju o relevantnosti postojećih vrijednosti i simbola, kojima tzv „novi svjetski poredak” nameće nužno, i neka nova tumačenja, a Đerlekova vizuelna dosjetka se pretvara u uzbudljivu i radikalnu vizuelnu metaforu“.