Kao odbornica u bivšem sazivu SO Budva i neko ko, kako je istakla, dobro zna tadašnje odluke većine koja je formirala vlast, poslanica građanskog pokreta URA Božena Jelušić, uputila je lično reagovanje povodom jučerašnjih događaja vezanih za polaganje vijenaca na spomen ploču na gradskim zidinama u Budvi, ističući da su isti rezultirali još jednom sumornom slikom ovog grada.
– Polaganje vijenca na spomen ploču „oslobodiocima“ Budve i revolt građana koji je sa tim u vezi uslijedio, rezultirali su još jednom sumornom slikom ovog grada. Sa istorijskog stanoviša po mnogo čemu sporno obilježje na gradskom bedemu iznad ulaza u Stari grad, nastavilo je da i dalje ozbiljno dijeli građane. O tome ni najmanje nije vodila računa aktuelna vlast, nakon što ju je, kao pobjednika na izborima, ustoličila upravo DPS bahatost i pokušaj političke korupcije na svega tri mjeseca prije regularnih izbora. Savršeno u maniru svojih prethodnika, sada su i oni pokazali spremnost da zauzimaju materijalne i simboličke pozicije sile – navela je Jelušić.
Ona podsjeća da su u prethodnom sazivu SO, sedamnaest odbornika/ca koji su činili većinu su postigli dogovor da, u cilju demontaže DPS sistema koji je temeljno ugrozio grad, ostave po strani sve teme koje bi mogle da dijele građane.
– Rezultati nisu izostali, ali se od dogovora o „identitetskom nenapadanju“ sve više odstupalo. Osobito u drugom dijelu mandata, a nakon ulaska u vlast Crnogorske, umnožila su se obilježavanja svega što je moglo da podijeli građane. Bilo je više nego očito da se klatno, zaljuljano prethodnom otimačinom bogatstva grada pod plaštom crnogorskog patriotizma, sada zaljuljalo ka drugom polu. Nakon nedavnog osveštavanja opštinskih prostorija, jučerašnji događaj potvrđuje da Budva izgleda nije dobila ono što će unaprijediti slogu građana – smatra Jelušić.
Činjenica je, kako dodaje, da je bahatost DPS-ovog preuzimanja vlasti u Budvi doprinijela izbornom rezultatu i u samoj Crnoj Gori.
– Nažalost, DPS-ovo nasilje nije osnažilo građansku orijentaciju nego upravo onu koja je spremna da na bahatost odgovori bahatošću. Zato je razumna bojazan može li Budva biti „pokazna vježba“ i za republički nivo nove vlasti i kakva se budućnost u tom slučaju ukazuje pred Crnom Gorom. Razumno je i pitanje ko može imati najviše političke koristi od ovakvih manifestacija, ako je DF 2016. u Budvi podsjećao koaliciju URA/SDP/LP da „svako ko pokreće pitanje ove ploče zapravo radi za DPS“. Zato bi bolje bilo da ponos i prioriteti nove vlasti ostanu škole i zdravstvene ustanove, privredni subjekti i formiranje fonda za saniranje posljedica pandemije, a ne raspirivanje starih razmirica i istorijskih revizija – poručila je Jelušić u reagovanju.
Carević položio vijenac na spomen ploču “srpskim oslobodiocima Budve”, došlo i do incidenta
Gradonačelnik Budve Marko Carević u nedjelju 8.novembra položio je vijenac na spomen ploču na zidinama Staroga grada.
Spomen ploča na starogradskim bedemima posvećena “srpskim oslobodiocima Budve”.
Na tabli koja je iznad glavnih vrata u Stari grad postavljena 1931. piše: “Na uspomenu dolaska hrabre pobjedonosne Srpske vojske koja poslije junačnih pobjeda oslobodi Budvu, na Mitrovdan 8. novembra 1918. postavlja Opština Budva”.
Iznad tog natpisa uklesane su riječi Petra Petrovića Njegoša “Pokolenja, djela sude…”
I dok su sveštenici Mitropoliji crnogorsko-primorske davali pomen stradalima u Prvom svjetskom ratu, dogodio se incident.
Mještanka Darinka Daja Ljubiša protestovala je smatrajući da je riječ o lažnim istorijskim podacima.
Nastalo je komešanje, uslijedile su i teške riječi. Sveštenici su nastavili sa pomenom a okupljeni su Ljubišu izveli iz mase.