17.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Kako je Španija postala visokorizična?

Španija – foto Epa

Pored Holandije je i njemačkim turistima takođe omiljena Španijaa svrstana u zemlje “visokog rizika” od korone – i to usred odmora. Izgleda da to više muči turoperatore nego same turiste.
Iako se i njemački turisti sve manje boje da će biti zaraženi koronom jer su se mnogi od njih već cijepili, ipak može biti problem ako je zemlji gdje su na odmoru promijenjen status opasnosti od zaraze. U svim pravilima se već teško može snaći, osobito kad je uvedena posebna ljestvica za zemlje visokog rizika novog, delta soja virusa korone.

Ali što je najveća briga turista jest da otputuju na odmor u zemlju “običnog” ili nikakvog stupnja rizika i da se procjenom Infektološkog instituta Robert Koch ta zemlja odjednom pretvori u “visokorizično” područje – što onda može biti po povratku povezano i s mjerom obaveze karantene u trajanju od dvije nedelje.

Upravo to se dogodilo sa jednim od najomiljenijih turističkih odredišta Nijemaca, Španjolskom. Televizijska ekipa postaje ARD je na aerodromu zatekla njemačke turiste koji su tek stigli na Mallorcu i njihovo mišljenje je pragmatično:

“Dobro, to smo već slutili. Ali mi smo cijepljeni i razmislili smo o tome i sad smo si konačno priuštili nedelju dana odmora”, kaže jedan turist.

Prema informacijama udruge turoperatora, trenutno je u Španiji oko 200.000 njemačkih turista u aranžmanima, a procjena je kako je još vjerojatno toliko i individualnih turista. Već i zbog toga je infektološki institut Španiju u područje visokog rizika smjestio “uz odgodu”: informacija je objavljena ovog petka, ali na snagu stupa tek u utorak 27. jula.

Za španske ugostitelje to nipošto nije dobra vijest: njemački turisti su jedni od njihovih glavnih mušterija, a strahuju kako će ih tako doći znatno manje. Pred očima imaju bijeg turista prošle godine, a još jednu pustu “korona-sezonu” mnogi neće izdržati. No i turoperatori su u neprekidnom stresu: jedva mogu znati koja zemlja će biti proglašena zonom visokog rizika, a većina ih se obavezala turistima omogućiti promijeniti odredište ili na drugi način stornirati odmor koji su već knjižili.

Predsjednica udruge direktora hotela Balearskog otočja Alicia Reina za agenciju dpa kaže kako bi se konačno trebala uvesti jasna i pravila koja bi vrijedila u čitavoj Evropi. Ako je neko potpuno cijepljen, on treba uživati potpunu slobodu kretanja kao i prije pandemije, a ne razmišljati i naknadno odlučivati, jesu li i te osobe možda potencijalni nosioci novih sojeva virusa.

Jer to je problem i za još jedno omiljeno ljetovalište Njemaca: Holandiju. Tamo se od početka jula indeks broja zaraženih povećao za 500% tako da je prošlog utorka to bilo 415 novozaraženih na 100.000 stanovnika. Kako se vidjelo, ovaj novi delta soj virusa se osobito brzo širi među osobama mlađim od 29 godina, dakle onima koji će prije otići u disko ili na neki party kakvi su u Holandiji donedavno opet bili gotovo posve dopušteni.

Izvor:SEEbiz

Najčitanije