Brojne su sličnosti između Venecije i Kotora… Pored sličnog istorijskog i kulturnog nasleđa, oba grada su „napadnuta“ istim sindromom nazvanim „teorema Venecija“. Građani Kotora imali su priliku da u kinu ,,Boka” po drugi put odgledaju projekciju dokumentarca „Venecijanski sindrom“ reditelja Andreasa Pišlera, i da gledajući kadrove o kruzing turizmu u Veneciji zamišljaju Stari grad Kotor. Oba grada su u cjelini podređena kruzerskom biznisu. Ne upravlja Kotor kruzerskom industrijom, kažu građani, već kruzerski biznis upravlja Kotorom i „to je ono što je strašno“.
Projekcija koju su, u čast Međunarodnog dana gradova organizovali NVO ,,Expeditio”, Kulturni centar „Nikola Đurković“ i NVO ,,Kinookus Dubrovnik”, bila je i povod za komentare poštovalaca civilizacijskih tekovina Kotora.
Primijetili su da je vlast u Kotoru „strašno ponosna što svake godine obara rekord, sve je više turista, sve je više brodova, a neki naročito vole kad se ispred Vrata od grada veže brod, baš kao što brodovi prolaze kroz Kanal Grande i zaklanja vidik Venecije“.Građani ističu da je kruzerski turizam jedina industrija koja je u Kotoru ostala, da nije nje, ovaj grad bi „umro totalno“, jer je apsolutno zavistan od ove vrste turizma. Nemaju ništa protiv kruzinga, samo traže da ova djelatnost bude kontrolisana- da se napravi studija održivog razvoja, da se zna koliko gostiju Stari grad može da primi i kako može kvalitetno da ih opsluži, a da to ne bude na štetu, već u korist građana.
-Nema otpora ni kod vlasti, ni kod građana. I državna mafija i ova naša lokalna mafija osjetile su da su pare ovdje i brutalno iskorišćavaju grad… Uzimaju ogromne pare, a gradu se ništa ne vraća. Iz Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora objavili su da je ove godine naplaćeno 120 hiljada karata za tvrđavu San Đovani, puta tri eura to je 360 hiljada eura. Od tih para nijedan cent se nije vratio gradu, sve je potrošeno za druge stvari. Potpuno isto se dešava i s gradom, koji se iskorišćava, ogromna sredstva se ubiraju na račun grada, a ništa se ne vraća, kazao je Aleksandar Dender, dodajući da su uređene države, poput Hrvatske ili Italije, davno napravile studije uticaja kruzerskog turizma na zaštićeno prirodno i kulturno područje.
I državna mafija i naša lokalna mafija osjetile su da su pare ovdje i brutalno iskorišćavaju grad… Uzimaju ogromne pare, a gradu se ništa ne vraća
– Od početka invazije kruzera na Kotor prošlo je desetak godina, ni država ni opština nisu napravile analize o pozitivnim i negativnim uticajima kruzerske industrije na Stari grad.Nemamo nijedan podatak, nijedno istraživanje kojima bismo utvrdili kakav je uticaj na morsko dno, na floru i faunu, na zagađenje vazduha. U svijetu postoje jasna ograničenja što se tiče tih izduvnih plinova i propisane su posebne vrste goriva za sredine koje su zaštićene. Ovdje to niko ne kontroliše, svjedoci smo crnog dima kada koji „poklopi“ Kotor kad kruzeri dolaze ili odlaze. Da ne govorimo o opasnostima koje donosi vezivanje kruzera za kotorsku rivu. Uspjelo se barem u Perastu da ostrvo Gospa od Škrpjela bude sačuvano, vidjeli smo šta se dešava sa Venecijom, trese se i propada od buke s kruzera. O Kotoru niko ne brine, u Kotoru može da se radi šta god hoće, nije važno, samo da „para ide“- kazao je Dender.
Od opštinskih funkcionera jedino je Tvrtko Crepulja prisustvovao projekciji, ali nije komentarisao, jer je „došao privatno”. Grupa posjetilaca iz Budve izrazila je želju da se film prikaže i u Budvi, a Tatjana Rajić, arhitekta iz NVO ,,Expeditio” najavila je mogućnost prikazivanja još jednog dokumenatrnog filma sa aktuelnom temom „betoniranja“ obale Španije. Projekcija filma „Venecijanski sindrom“ omogućena je kroz prekogranični projekat „StroNGO”, koji finansira Evropska Unija.
Za 35 godina stanovništvo desetkovano
Kao i Venecija, i Kotor gubi stanovnike- prije zemljotresa grad je unutar zidina imao tri i po hiljade stanovnika, a sada prema popisu iz 2011.godine ima 971 stanovnika, u koje su uračunati i svi oni koji su kupili stanove – Englezi, Francuzi, Rusi. Od tada se broj još smanjio i trend se sasvim sigurno ne zaustavlja. Građani rješavaju svoja životna pitanja prodajom stanova u Starom gradu, a zatim iste stanove adaptiraju u suvenirnice, kafiće, hostele – 95 odsto vlasnika- korisnika poslovnih prostora ne živi u gradu, „dođu, uzmu pare i idu“. S druge strane, grad nema svoju ambulantu za hitne slučajeve, malo je prehrambenih trgovina, nema nijedne zanatske radnje…
U Kotoru 102 suvenirnice
Grad-suvenirnica
-Grad nam postaje jedna velika suvenirnica, veliki hostel. Samo je prividno živ, živ je zato što dođu dvije-tri hiljade turista i odu, složili su se građani, pitajući šta je Mjesna zajednica Stari grad učinila da napuni lokalnu kasu i gdje se ulaže taksa od 54 eura godišnje, koja se na ime „korišćenja kulturnih dobara“ naplaćuje ugostiteljima i trgovcima.
M.D.P.