Slijediti trendove u svakom je poslu ključno, a u ugostiteljstvu presudno. Prepoznali su to pravovremeno u tvrtki Esculap Teo d.o.o. i uz opsežnu dokumentaciju koju je pripremila arhitektica Lea Đurović Ruso iz studija Proto-arch aplicirali za sredstva EU fondova kako bi Konavoske dvore pretvorili u prvi zeleni restoran u Lijepoj našoj. I na najboljem su putu da ovog proljeća ostvare zacrtani plan:
Obnova i primjena ekološki prihvatljivih izvora energije od početka 2020. u punom je zamahu, tako da će ovog proljeća restoran na slapovima rječice Ljute nakon više od 50 godina od otvorenja ponijeti prestižnu titulu zelenog restorana koji udovoljava najvišim međunarodnim standardima.
Ekološka ravnoteža
Osim za tvrtku, zeleno brendiranje je dugoročno dobro za cijelo društvo koje teži uspostavi ekološke ravnoteže ne samo u okolišu, već i u načinu raspolaganja energentima i detaljima poput načina posluživanja namirnica gostu. Idealna lokacija stvaranje konavoske zelene oaze, prve ovakvog tipa, svakako su Konavoski dvori, smješteni u jedinstvenom krajoliku rječice Ljute, gdje se ovih ožujskih dana radi bez predaha:
– Sukladno projektu trenutačno izvodimo završne keramičarske radove na prostoru kuhinje i pripremu za unošenje i montažu kuhinjskih elemenata i sustava ventilacije. Što se tiče sale, u njoj je postavljena kamena obloga i radimo na postavljanju drvenih otvora bolje energetske vrijednosti i kvalitete u odnosu na postojeće – ističe voditelj projekta Marin Gospić.
Hidroizolacija i nove obloge
U obilasku gradilišta otkriva i kako su trenutačno angažirani na završnom uređenju donje sale Konavoskih dvora:
– Od radova na gornjoj sali odrađena je hidroizolacija cijele gornje sale i priprema za ugradnju podne obloge i kamena – objasnio je Gospić.
Na kraju nije zgorega naglasiti kako će svaka tvrtka koja postane “zelena” ubrzo primijetiti brojne prednosti. Samo ugradnjom solarnih panela, značajno se smanjuju troškovi za energente. Iako će investicija u početku biti velika, kroz nekoliko godina će se višestruko isplatiti. Svojoj kompaniji investitor smanjuje mogućnost ostanka bez struje u lošim vremenskim uvjetima jer su obnovljivi izvori energije poput sunca, vjetra i vode puno stabilniji, za čovjeka i prirodu višestruko isplativi.