“Ovdje smo da podržimo borbu protiv svih vrsta nasilja, posebno protiv nasilja nad ženama i protiv femicide”, kažu učesnice ulične akcije održane u petak u Kotoru povodom Međunarodnog dana braniteljki ljudskih prava.
Polučasovnim stajanjem sa transparentima ispod Kule od sata na Trgu od oružja, aktivistkinje Centra za žensko i mirovno obrazovanje “Anima” Kotor obilježile su 29. novembar, Međunarodni dan braniteljki ljudskih prava i značajan datum za stvaranje bivše države Jugoslavije na antifašističkim osnovama.
U akciji koja je organizovana povodom Kampanje 16 dana akcija protiv nasilja nad ženama, učestvovale su dugogodišnje borkinje za prava žena u Crnoj Gori iz Nikšića, Podgorice i Kotora. Parolama “Ne damo naše živote za vaše prljave rabote”, “Zahtjevamo bezbjednost i sigurnost”, učesnice akcije su skrenule pažnju javnosti na povećani broj ubistava žena u zemlji i regionu, pozivajući se na vrijednosti antifašizma, nenasilja i mira, te, kao braniteljke ljudskih prava, izrazile solidarnost sa ženama u zonama sukoba, sa ženama u regionu i u Crnoj Gori.
Kroz višedecenijski aktivizam, kroz štrajkove i građanski otpor, za svoja prava izborile su se Maja Jovović i Zagorka Matović iz Nikšića, borkinje za radnička prava i prava majki-korisnica nadoknada koje su svojim prisustvom u ovoj akciji u Kotoru potvrdile svoju opredeljenost ka plemenitim društvenim vrijednostima. Već niz godina učestvuju u aktivnostima Centra za mirovno i žensko obrazovanje ANIMA u Kotoru, kao i u svim akcijama u vezi borbe za prava žena u Crnoj Gori, a sada, već ostvarene kao kompletne ličnosti, još jednom su dale svoj doprinos toj borbi, učešćem u ovom performansu i kasnije druženjem u Kući slobodne misli u Kavču.
-Ovdje smo da podržimo borbu protiv svih vrsta nasilja, posebno protiv nasilja nad ženama i protiv femicida. Ovo je na neki način opomena svima da vode računa o tome da shvate da to nasilje mora jednom da se zaustavi, da ni u kom slučaju ne smijemo dozvoliti da se sve to dešava u našem okruženju. E, sad, ko kako shvata i ko kako vidi…, kaže Zagorka za Boka News.
-Važno je da ne smije da se ćuti, mora svakodnevno da se opominje o stanju u kome ljudi žive i o nasilju svake vrste. Osuđujemo svako nasilje, a posebno nasilja koja se završavaju kobno, smrću nedužnih žena, majki. Aktivizam ove vrste je jedan od načina da to javno osudimo, dodaje Maja. Obje smatraju da su tranzicija i kapitalizam natovarili još veće breme mladim ženama.
– Sistem je napravio takav “žrvanj” u društvu da su mlade žene toliko preokupirane u opštoj borbi za egzistenciju, tako da nemaju prostora za aktivizam koji smo mi negdje osvojile i sebi dale. Nadamo se da će i nove generacije žena naći načina da izraze svoje potrebe za boljim statusom u društvu, primjećuju aktivistkinje.
U saopštenju koje su objavile, članice “Anime” ističu da osjećaju odgovornost da pojačaju otpor nasilju koje se svakodnevno obrušava na egzistenciju žena – sistemskom nasilju koje je još uvijek ukorijenjeno u odnosima među polovima, u emocionalnim odnosima, u porodičnom životu, u nejednakosti plata, u eksploataciji ženskog rada, u izostanku adekvatnog i pravednog odgovora pravosuđa, pa sve do ekstremnog porasta femicida. U poslednjih pet godina, u Crnoj Gori je ubijeno 17 žena, dok je u poslednjoj godini ubijeno njih pet. Lista nije potpuna jer se pretpostavlja da femicidi nisu prepoznati ili prijavljeni.
/M.D.P./