
U okviru Međunarodnog festivala KotorArt, danas i sutra (17. i 18. jula) u Kreativnom habu u Kotoru, biće održano novo izdanje Pjace od filozofa, dvodnevnog debatnog programa pod nazivom Grad – pamćenje, identitet, budućnost. Ulaz na obje večeri je slobodan.
Gradovi nijesu samo skup zgrada i ulica, već prostori identiteta, kolektivnog pamćenja i društvenih transformacija. Ove godine, inspirisana riječima Bogdana Bogdanovića da grad mora imati ličnost, psihološki profil i karakter, Pjaca od filozofa istražuje složene odnose između prošlosti, sadašnjosti i vizija budućnosti urbanih sredina.
Pjaca od filozofa već petnaestu godinu zaredom pretvara gradske trgove i prostore u savremene agore — mjesta susreta ideja, kritičkog mišljenja i dijaloga o pitanjima važnim za društvo u kojem živimo. Kao mjesto susreta savremenih mislioca, aktivista, filozofa, sociologa i umjetnika, Pjaca od filozofa podstiče kritičko promišljanje, njeguje kulturu dijaloga i osnažuje društvenu koheziju, razumijevanje i toleranciju. Pozivamo građane, posjetioce i sve zainteresovane da se pridruže ovom inspirativnom dijalogu. – istakli su iz PR službe Festivala.
Danas će se razgovarati o tome kako gradovi pamte, i kako zaboravljaju. Tema sesije je Grad kao arhiv pamćenja i promjena, odnosno kako urbani prostori funkcionišu kao arhivi kolektivnog sjećanja, te kako se balansira između očuvanja baštine i savremenih potreba zajednice. Učesnici sesije su Dragan Markovina, istoričar, pisac, publicista i kolumnista, Vladimir Arsenijević, pisac i predsjednik Udruženja KROKODIL i Barbara Obradović Pajić, andragog, dok je moderatorka panel diskusije Milica Nikolić, stručnjakinja iz oblasti kulture i rodne ravnopravnosti.
Drugog dana, 18. jula, fokus će biti na gradu kao zajednici i prostoru aktivizma. Debatovaće se o pravu na grad, javnim prostorima, društvenom angažmanu i ulozi umjetnosti u oblikovanju održive urbane budućnosti. Druga noć i tema Grad kao zajednica i aktivizam okuplja Ivu Čukić, arhitekticu, Aleksandra Radunovića, dramaturga, scenaristu, kompozitora, glumca, gitaristu i radio voditelja i Sonju Dragović, istraživačicu u Istraživačkom centru za proučavanje socijalno-ekonomskih promjena i prostornih studija pri Univerzitetskom institutu u Lisabonu sa moderatorima Aleksandrom Kapetanović i Tatjanom Rajić, arhitekticama i osnivačicama NVO Expeditio, koji će kroz otvoreni dijalog promišljati o tome kako nas grad gradi i kako mi možemo graditi gradove koji pamte, povezuju i traju.
Istog dana, takođe u Kreativnom habu u Kotoru, sa početkom u 18 časova, biće održan i okrugli sto „Perast: grad sjećanja, zajednice i transformacije“, koji otvara prostor za promišljanje o Perastu – ne samo kao o arhitektonskoj i kulturnoj dragocjenosti, već i kao o živom prostoru zajednice, pamćenja i mogućih transformacija. Okrugli sto dio je projekta „Perast: Mobilising Competences“, koji realizuju Fondacija Don Branko Sbutega, Opština Kotor i SHARE Fondacija. Inicijativa se sprovodi uz podršku UNESCO-a, kroz projekat „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs), koji finansira Evropska unija s ciljem unapređenja kulturnog i kreativnog sektora i njegovog doprinosa socio-ekonomskom razvoju regiona.