
U porti Crkve Sv. Nikole u kotorskom Starom gradu sinoć je promovisana knjiga „Tamo daleko“, autorke Jelisavete Karađorđević.
Djelo je nastalo na osnovu njenih dnevničkih zapisa i na više od četiri stotine stranica donosi detalje iz života kraljevske porodice, susrete sa značajnim ličnostima, prijateljstva ali i do sada neobravljene dokumente.
Direktor izdavačke kuće Manojlo Vukotić, ističe da je knjiga “opojnog naslova iz sigurne ruke i čistog srca” princeze Jelisavete Karađorđević koja je rođena u Belom dvoru.
“Imala je jedva četiri godine kada je protjerana iz rodne zemlje. Bila je politički zatvorenik u afričkim državama. Komunistička vlast joj je, kao i cijela porodica, zabranila povratak u otadžibinu, oduzela državljanstvo, pasoš, pravo glasa. Decenijama je živjela kao državni izdajnik. Prva se hrabro i dostojanstveno održala u Beogradu koji je postojao nakon dvije godine. dinastije Karađorđević da se vrate na ustanička i kraljevska ognjišta Cijelu zemaljsku kuglu strpala je u svoje potpetice i svetim očima upila sve ljepote svijeta”, kazao je Vukotić.
U ovoj knjizi se,kako kaže, kao u jednoj bisernoj ogrlici, povezuju mnogostruki različiti životni trenuci. Počeli su progonom iz zemlje, mijenjanjem nebrojenih prebivališta, školovanjem u više zemalja.

“Prerana i tragična smrt brata Nikole, bolni odlasci roditelja u pariskom okruženju, vartolomni brakovi, neodržive neke ljubavi, magloviti ulazak u političke seanse, predan humanitarni rad. Stizala je na mnogim stranama svijeta, od Paname, preko Himalaja do Japana, Moskve. U svim tim poslaganim životnim pričama princeza je imala i dalje jednu veliku tajnu za kojom je tragala, a to je – ko sam ja, hoću da znam, hoću da imam svoju kuću, državu, – Hoću da se vratim tamo daleko”
Kako navodi Vukotić, Jelisaveta je rehabilitovala svog oca kneza Pavla 2011. Godinu kasnije majku Olgu i brata Nikolu “uvela je pod svod Crkve Sv. Đorđa, u čijoj kripti danas počiva 28 potomaka velikog vožda.
“Mnogo toga poslije ove knjige nije više ni daleko, a ne tamo daleko, Čak ni neke senzacionalne informacije koje je mudra kći ovdje saopštila. Prva je da je već 1939. godine u Londonu na kneza Pavla spreman atentat. 1940. Takođe je spreman atentat na kneza Pavla, ali na brdu kod Kranja”, rekao je Vukotić.
Dušanka Subotić-Homen, dugogodišnja saradnica i prijateljica Jelisavete Karađorđević podijelila je neke zajedničke uspomene i sjećanja, zahvalivši publici koja je došla u velikom broju.
“Ovo je neki pogled sa druge strane, ono što je Mano govorio je iz sadržaja ove knjige, ali ono što možda nije vidljivo u ovom izdanju jeste njena borba da ispravi nepravdu koja je učinjena njenoj porodici”, navela je Subotić-Homen.
Na pitanje kada je konačno odlučila da svoja bogata sjećanja pretoče na stranice knjige, Jelisaveta Karađorđević naglašava da je nastala na osnovu dnevnika koji je godinama vodila.
“U knjizi sam objavila dva dokumenta – u vezi atentata i Nobelove nagrade koje sam otkrila u arhivi u Beogradu. Do sada niko nije pomenuo, a to su važni detalji za našu istoriju. Znam da istorija može biti dosadna. Nadam se da će ono što sam ja pisala biti interesantno, pošto nije samo suva istorija – to je dio mog života, ono što sam baš preživjela i doživjela”, istakla Karađorđević.
U muzičkom dijelu programa nastupio je Dječiji hor Srpskog pjevačkog društva (SPD) Jedinstvo (1839) Kotor.