Ovakvi zahvati predstavljaju svojevrsnu devastaciju prostora i kose se s principima zaštite obalnog pojasa, poručuju iz Mjesne zajednice Škaljari
Radnici „Monteskele“, koji prema projektu Javnog preduzeća Morsko dobro Crne Gore, grade šetalište na Peluzici, na obali ispred KBC-a Kotor, zatrpali su prije dva dana vjekovni mandrać, čime su uništili dio istorijskog, arhitektonskog i prirodnog naslijeđa, suprotno deklarativnom zalaganju za zaštitu obalnog područja koje je pod zaštitom UNESCO-a.
Mještani su negodovali tokom nasipanja mandraća, koji je imao i tiradur za izvlačenje barki, kao i stepenište za silazak u more, ali se preduzimači nisu obazirali na njihove molbe da to ne čine. Nisu poslušali njihove savjete da mandrać malo prodube, jer je tokom decenijske zapuštenosti zatrpan nanosima pijeska, posebno nakon katastrofalnog zemljotresa 1979. godine.
-Mandrać nije dugo korišćen zato što je bio plitak, zbog nanosa šljunka. Trebalo ga je produbiti malo, mi smo i mislili da će to da urade, ali, su ga zatrpali. To su „kotorski šampioni“ tako smislili. Ovo je sramota što su uradili, kaže Predrag Pavićević, starosjedelac čiji su đed i otac rođeni u Kotoru. Dodaje revoltirano da su mu na ovoj obali prije dva dana ukrali motor od barke, a to je na desetak metara udaljerno od zgrade Odjeljenja bezbjednosti MUP-a Crne Gore u Kotoru.
Mještanin Vaso Krivokapić, koji se ovim povodom obratio našem portalu, kaže da je mandrać do prije par dana bio u izvornom stanju, te da su ga, po nalogu preduzimača zatrpali radnici „Monteskele“. Nema ništa protiv uređenja obale i šetališta, ali, kaže da je to moglo i drugačije da se uradi, uz poštovanje autentične starogradnje iz doba Austrougarske.
-Zatrpali su mandrać star par vjekova i betonirali kamen koji je nasložen bez vezivnog materijala, onako kako se to radilo od davnina, što je rijetka arhitektonska vrijednost u Kotorskom zalivu. Najprije su radnici očistili bujične kanale i svu tu zemlju nasuli u mandrać, a potom su sve to tamponirali bijelim tucanikom. Tu su bile i stepenice za silazak u vodu – i njih su zatrpali, kaže Krivokapić.

Mandrać ima svoju istoriju, priču, koju saznajemo od stanovnika ovog mjesta. Vasko se sjeća da je taj mandrać pripadao porodici Permaki, koja je živjela u kući prekoputa ceste, a on je u toj kući rođen. Mladost je u slobodno vrijeme provodio sa drugovima na ovoj obali.
-Oko tog mandraća sam proveo djetinjstvo, zajedno sa svima koji su tada živjeli u ovom naselju. Izgradio ga je vlasnik kuće iznad mandraća, gospodin Permaki, porijeklom Ilir iz Albanije, koji je imao tri kćeri (Gracijela, Tonka i Marija). Nijedna se od njih nije udala, a otac je svakoj kupio posebnu kuću. Pošto su bili imućni, poslije Drugog svjetskog rata kuće su nacionalizovane. U ovoj kući na Peluzici je u prizemlju živjela Gracijela Pemarki, a na prvom spratu, sve do 1982. godine, kad smo dobili stan, stanovao sam ja sa svojom porodicom. Mandrać je bio zidan velikim kamenom, malo je takvih u Boki. Njegovim nasipanjem kao da je iz našeg kolektivnog sjećanja istrgnut taj dio prošlosti, kaže Krivokapić.
Negodujući protiv nasipanja mandraća, mještani su pojedinačno reagovali kod Morskog dobra, a takođe su neregularno zatrpavanje mandraća i neadekvatno izvođenje radova u zoni obalnog pojasa kod KBC Kotor, prijavili i Mjesnoj zajednici Škaljari.
Tim povodom menadžmentu ovog javnog preduzeća se obratila i Daliborka Pavićević, predsjednica Savjeta Mjesne zajednice Škaljari, tražeći „hitnu intervenciju zbog devastacije mandraća i neprimjerenih građevinskih zahvata“.
„Ovim putem izražavam ozbiljnu zabrinutost i ogorčenost zbog načina na koji se trenutno izvode radovi. Ovo djelo predstavlja direktno narušavanje prostora morskog dobra i kulturno-ambijentalne cjeline.
Posebno je alarmantno zatrpavanje mandraća, čime se trajno mijenja njegova funkcija i karakter. Još je neprihvatljivije što se na mjestima gdje nedostaju izvorne kamene ploče umjesto stručne rekonstrukcije postavlja betonski nasip koji samo grubo imitira izgled kamenih ploča, tako što tragom drvene palice imitiraju sastave između kamenih ploča bez ikakvog poštovanja prema izvornom stanju i materijalima.

Ovakvi zahvati predstavljaju svojevrsnu devastaciju prostora i kose se s principima zaštite obalnog pojasa. Takođe, postavljaju se ozbiljna pitanja o nadzoru, zakonitosti i svrsi ovih radova. Očekujemo od opštine Kotor da odmah reaguje, preispita zakonitost i opravdanost navedenih intervencija te eventualno naloži izvođaču hitnu obustavu ovakvih radova dok se ne osigura korištenje autentičnih materijala i tehnika te njihovo usklađivanje sa važećim urbanističkim planovima, propisima o zaštiti morskog dobra i konzervatorskim smjernicama.
Tražimo transparentnost u daljim koracima i uključivanje stručne javnosti u rješavanje ovog problema. Svako daljnje odlaganje reakcije može imati ozbiljne posljedice po prostor i dodatno narušiti povjerenje građana u rad institucija“, poručila je Pavićević u svom protestnom pismu upućenom JP MD Crne Gore.
Potsjećamo, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore nosilac je projekta “Parkovsko uređenje dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor” kojim će ovaj prostor dobiti potpuno novi izgled i funkcionalnost.

Park će dobiti urbani mobilijar, uključujući klupe i kante za otpatke, dok će najmlađi posjetioci imati na raspolaganju igraliste sa mekom podlogom i dječijim rekvizitima. Staze će biti popločane kamenim pločama i štampanim betonom, a radi bezbjednosti će duž ivice parka, uz saobraćajnicu, biti postavljeni zaštitni stubići.
Ukupna površina uređenog dijela obale iznosi 2.200 m², a vrijednost radova je oko 240.000 eura.
/M.D.P./