U terminu od 11 do 16 sati, kada su izletnički autobusi najaktivniji, gužve su najveće, pa često dolazi do „preskakanja“ linija gradskog prevoza
Svakodnevne saobraćajne gužve duž cijelog priobalnog i magistralnog puta kroz Kotorski zaliv zagorčavaju život mještanima koji zbog toga ne mogu da efikasno obavljaju dnevne poslove i obaveze. Nedostatak redovnog javnog gradskog prevoza, uslovljen upravo gužvama, takođe uskraćuje uživanje u odmoru i turistima, koji dolaze u Boku Kotorsku zbog „rejtinga“ koji ova destinacija ima kao zaštićeno područje UNESCO-a. Postojeća saobraćajna infrastruktura, pak, ne može na kvalitetan način da isprati potrebu za mobilnošću turista.
Kotorske gužve su posljedica nedostatka funkcionalne kopnene zaobilaznice, povećanog broja automobila (jedno vozilo-jedan putnik), ali i nepostojećeg alternativnog javnog vodenog saobraćaja. Uz sve to, vidljiv je veliki priliv izletničkih autobusa koji prave zastoj dok se parkiraju pri dolasku i kada izlaze sa parkinga prilikom odlaska iz Kotora.
U takvim situacijama, usijanim još i zbog žarke vrućine, mnogima često „pukne film“, pa se u tim saobraćajnim „čepovima“ stvara dodatna buka zbog trubljenja sirena, nervoze i psovanja nestrpljivih vozača. Takvi „zapleti“ su svakodnevna pojava na parkiralištima ispod stadiona FK „Bokelj“ i prekoputa Kliničko-bolničkog centra, gdje smo sličnu situaciji zabilježili nedavno, usljed zastoja zbog manevrisanja dva autobusa prilikom njihovog uključenja na glavnu cestu.
U terminu od 11 do 16 sati, kada su izletnički autobusi najaktivniji, gužve su najveće, pa često dolazi do „preskakanja“ linija gradskog prevoza. Vozači „Blue Line“-a, kako sami kažu, ne mogu fizički da izbjegnu te gužve, te se dešava da ne mogu ni naprijed ni nazad.

Kočnica razvoja priobalnih mjesta
-Saobraćajni nered duž priobalnog puta od Kotora do Lepetana je kočnica razvoja Prčanja i Stoliva. Mnogi turisti koji su bili naši gosti prošle godine, ove sezone zbog tih gužvi nisu došli jer ne mogu da se prevezu na željeno mjesto u određeno vrijeme, nego satima čekaju gradski prevoz na vrućini. Ako krenu autom, opet zaglave u gužvi. U situaciji kada nemaju izbora, zovi taksiste, koji ih „oderu“ sa cijenom usluge. To sve utiče na pogoršanje statusa Kotora kao poželjne turističke destinacije, kažu mještani.
Strance hvata panika kada automobilima zaglave u kolonama na liniji Kotor- Muo-Prčanj-Stoliv-Lepetane, i jedva uspijevaju da se iskobeljaju između parkiranih auta i putničkih autobusa, koji prođu tom trasom na putu ka nekom od lokalnih hotela. Tako se stvaraju veliki zastoji, koji lančano utiču na promet duž cijelog priobalja.
Autobusi koji kasne ili „preskaču“ linije postali su „normala“ tokom sezone. Zaposleni koji putuju na posao gradskim prevozom imaju sreće da na vrijeme dođu na posao samo u jutarnjim terminima (u 6, 7, 8 i 9 sati), a oni koji se odluče da iz Tivta ili Kotora (sa Kampa) krenu u terminima od 11 do 16 sati, mogu da odustanu, jer tih linija praktično nema (zbog pomenutih manevara izletničkih autobusa i povećane frekvencije automobila). Prevoz u večernjim i noćnim terminima je, kažu, redovniji, ali i tu postoje izvjesna zakašnjenja.
/M.D.P./