Opština Ulcinj konačno je riješila da se uhvati u koštac sa krivolovom ribe dinamitom i devastacijom morske obale i podmorja. Projektom pod nazivom „Održivi razvoj morskog i obalnog ekosistema posredstvom zaštite i odgoja morske faune“ koje je počeo nedavno, lokalna uprava će u saradnji sa nadležnim državnim institucijama pokušati da eliminiše ovaj višegodišnji problem koji ugrožava ekosistem. Prema riječima potpredsjednika Opštine Ardijana Mavrića ciljevi projekata koji finansira Kraljevina Norveška su promovisanje zaštite okoline, u cilju bolje zaštite i monitoringa zajedničkog morskog ekosistema i poboljšanje potencijala u ribarstvu za lokalno stanovništvo kroz održivi razvoj morskih resursa u obalnom pojasu.
-Projekat je finansiran od strane Ministarstva vanjskih poslova Norveške iznosom od ukupno 118,866 eura, uz kofinansiranje od strane Opštine Ulcinj u vrijednosti od ukupno 23,760 eura, odnosno kroz radno osoblje, konkretnije implementacijom koja se vrši od osoblja Kancelarije za međunarodnu saradnju i projekte. Projekat će trajati ukupno dvije godine. U cilju što efikasnije implementacije, Opština Ulcinj je stupila u partertsvo sa: Ministarstvom unutrašnjih poslova, Upravom Policije odnosno Sektorom granične policije, Upravom za inspekcijske poslove, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja – Direktorat za poljoprivredu i ribarstvo te Klubom sportskih ribolovaca „Bojana” – kaže Mavrić, i dodaje da je projekat podijeljen na četiri seta aktivnosti.
– Prvi je kampanja podizanja svijesti građana posredstvom oglašavanja na bilbordima, te promocija preko emitovanja video-spotova, uspostavljanje monitoringa obale opštine Ulcinj, posredstvom patroliranja koje će se vršiti uzduž čitave ulcinjske obale, te direktnom komunikacijom sa svim partnerima u projektu, i razvijanjem onlajn baze podataka, uz pristup svih relevantnih partera u projektu, Slijedi jačanje kapaciteta nadležnih institucija, kroz seminare i konferencije uz učestovanje regionalnih eksperata, te razmjena najboljih praksi i iskustva iz okruženja i iskustava u borbi protiv ilegalnog ribolova, i efikasno eliminisanje ovag fenomena. Potom ćemo stvarati uslove i podsticaj za razvoj marikulture, gdje bi se obavila studija – elaborat u kojem bi se precizno odredile pogodne lokacije i predstavljale mogućnosti za razvoj u ovom polju unutar Opštine Ulcinj. Takođe je u sklopu ove aktivnosti planiran edukativni video o marikulturi – objašnjava Mavrić koji je pomenuti projekat nedavno prezentovao u Rijeci na regionalnoj akademiji pred predstavnicima država regiona, kao projekat dobre prakse gdje lokalna samouprava uključuje sve državne institucije u rješavanju određenog problema.
– Prezentacija u Rijeci je tražena od strane donatora Kraljevine Norveške kao projekat koji oni finansiraju. U ovom slučaju suština problema je krivolov ribe, devastacija morske obale i podmorja, nalaženje rješenja sa svim nadležnim institucijama, i paralelno i pokretanje studija za nalaženje lokacija i uslova za razvoj marikulture, zaključuje podpredsjednik Opštine. Inače, Sekretarijat za privredu i ekonomski razvoj raspisao je nedavno konkurs za anagažovanje službenika koji bi narednih 20 mjeseci trebao da vrši monitoring čitavog pojasa ulcinjske obale. Izvršilac ovog posla će biti zadužen za monitoring duž čitavog pojasa obale, odnosno od ušća rijeke Bojane do zaleđa Kruča. Pojas obale na kojem se vrši monitoring bi obuhvatao širinu od 1,5 kilometara od obale prema dubini mora. Takođe izvršilac vršio monitoring čitave delte Bojane, oko ostrva Ada. Tokom obavljanja svoga posla upravljao bi čamcem na motorni pogon (gumeni čamac sa čvrstim koritom) i bio u obavezi da pomno prati bilo kakvu ilegalnu aktivnost, koja se dešava uzduž gore navedenog pojasa, sa kontekstom na ilegalni ribolov, te monitoring bilo kakvog fenomena, koji bi mogao da ugrozi morski ekosistem, habitat i opstanak morske faune, kako od uticaja ljudskog faktora, tako i uticaja prirodnog faktora – navodi Mavrić.
Registrovano 35 dinamitaša
Prema podacima policije na području opštine Ulcinj registrovano je 35 krivolovaca eksplozivom ili dinamitaša kako ih popularnije zovu. Policija zna za sva lica koja se bave tim poslom, ali kako su veoma organizovani teško im se ulazi u trag i teško ih je uhvatiti na djelu. -Da bi se lice koje koristi eksploziv u krivolovu moglo izvesti pred sud neophodno je imati sve argumente, praktično ga uhvatiti ili snimiti u momentu kada koristi eksploziv. To nije nemoguće ali je vrlo teško jer se radi o dobro organizovanim grupama, kažu u policiji.
Podmorje razoreno i puno mrtve ribe
Sportski ribolovci ronioci već godinama upozoravaju da se na morskom dnu ulcinjskog priobalja nalazi izuzetno mnogo mrtve ribe, ubijene dinamitom. Oni su u više navrata apelovali da se napokon, spriječi ovaj vid uništavanja mora i ugrožavanja bezbjednosti ljudi. – Mi se trudimo da očuvamo priobalje i reagujemo na svaku vrstu krivolova ali, na žalost, kazne su male, svega nekoliko stotina eura, a šteta je ogromna, poručuju sportski ribolovci i ronioci.
https://youtu.be/guAProiTCwo
Autor: Branko Lentić Film “Dinamitaši” iz dokumentarne serije “Objektiv 350”, snimljen je 1974. To je priča o…