Mještanin Grblja Lazar Kordić kreirao je domaću web platformu za online kupovinu domaćih prehrambenih proizvoda “Kupujem Domaće Od Lokalnih Proizvođača Bez Posrednika” na adresi www.kupujemdomace.com , ali na žalost, do sada njegova ideja da na jednostavan način umreži domaće proizvođače kvaluitetne i zdrave hrane sa potrošačima njihovih artikala, nije naišla na opipljiviju podršku nadležnih u državi i lokalnim samoupravama.
Za razliku od neformalnih fejsbuk grupa koje zvanično, volonterski propagiraju kupovinu domaćih proizvoda, web-platforma ovog mašinskog inženjera sa velikim iskustvom u informatici i programiranju, koncipirana je slično najpopularnijim web platformama za trgovinu na svijetu poput Ebay, Amazon ili Aliexpres- a.
Kordićev projekat “Kupujem Domaće Od Lokalnih Proizvožača Bez Posrednika” čini više nezavisnih online prodavnica objedinjenih na jednoj platformi, a potrošači mogu pretraživati ponudu saglasno reginu u kojem se nalaze (primorski, centralni i sjeverni) odnosno kategorijama proizvoda koji ih interesuje: od voća i povrća, prkeo mesa i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih prerađevina, ribe i plodova mora, malslnovog ulja i proizvida od maslina, vina i rakije, pečuraka, do meda i prerađevina od meda.
“Platforma ima za cilj da pomogne malim proizvođačima, poljoprivrednicima, ribarima, zanatlijama, da na brz i jednostavan način kreiraju svoju online prodavnicu, “izlože” i promovišu svoje proizvode, a kupcima da pronađu željeni proizvod, pregledaju trenutni asortiman domaćih proizvoda u svom okruženju, upoznaju proizvođače koji nude svoje proizvode i kroz nekoliko klikova mišem, kupe svježe domaće proizvod direktno od lokalnih proizvođača bez posrednika. Ova internet prodavnica radi i dostupna je 24 sata dnevno.-znači da su prodavci i njihovi proizvodi dostupniji kupcima i vidljiviji na tržištu, a krajnji potrošači mogu naručiti svježe i domaće proizvode po optimalnim cijenama u bilo koje vrijeme i sa bilo kog mjesta uz dva klika miša.“- kazao nam je Kordić koji živi i radi u Tivtu.
Prema njegovim riječima, platformu je kreirao 4.aprila, 11.aprila zakupio domen kupujemdomace.me, a 15. aprila je kontaktirao nadležne u Vladi kao i sve opštine u Crnoj Gori kako bih ih upoznao sa projektom i pobudio njihovo interesovanje i spremnost da budu partneri “Kupujem Domaće” projekta, „tako da korisnici (proizvođači) sa teritorija svih opština partnera projekta, imaju besplatno korištenje web-platforme.“
“Da bi pomogli lokalnim proizvođačima u ovim kriznim vremenima, omogućili smo da svi mali proizvođači imaju naredna 3 mjeseca besplatno korištenje platforme, uz potpunu pomoć u svakom koraku od registracije, kreiranja online prodavnice, kreiranja proizvoda, do same narudžbe, nezavisno od Opštine kojoj pripadaju i da li će podržati projekat “Kupujem Domaće”. Takođe, svi proizvođači sa teritorije Grblja i Luštice imaju besplatno korištenje platforme.“- istakao je Kordić dodajući da platformu nije osmiso kao komercijalni projekat o čemu svjedoči i činjenica da preko nje nema online plaćanja između proizvođača i kupaca, već se plaćanje obavlja direktno između njih po isporuci naručene robe, a kupac i proizvođač su cijelo vrijeme u međusobnom kontaktu.
„Ovo je veliki zalogaj za mene kao pojedinca, i nije nešto što mugu ja sam „izgurati“. Mogu ovako samostalno i besplatno „izdržati“ najduže tri mjeseca ali ne preko toga jer je ovo tzv. E-komerc a ne običan sajt i zato smatram da bi državni i lokalni organi trebali da se uključe u ovaj projekat i podrže ga. Opštine naprimjer, osim podrške plasiranju proizvoda sopstvenih poljoprivrednika i ribara na ovaj način, mogle bi pomoći i u poduzanju nivoa njihove informarilke pismenosti jer je ovo način koji i kupcima i prodavcima štedi vrijeme i na koji će se ubuduće, sve češće odvijati trgovina.“-kaže Kordić, dodajući da je platforma posebno dobra za bolje povezivanje sektora turizma i ugostiteljstva sa domaćim proizvođačima jer jednima osigurava siguran kanal plasmana svoje robe, a drugima pouzdano snabdijevanje i priliku da robu dobiju po najpovoljnijim cijenama.
Ono što je međutm, prilično neshvatljivo je indolentnost na koju je Kordič naišao kod dijela državnih orgnana koje je upoznao sa ovim projektom i pozvao ih da ga podrže.
„Dobio sam odgovor od Ministarsva ekonomije da je platfoma „Kupujem Domaće Od Lokalnih Proizvođača Bez Posredinka“ dobra stvar i da se uklapa u njihove planove afirmacije domaće proizvodnje hrane, ali ništa preko toga jer ja nisam želio da ovo bude komercijalni projekat već samo da korisnike (proizvođače ii državu/lokalne vlasti koji bi stali iza njih) košta tek onoliko koliko je dovoljno da platforma bude samoodrživa. Najbolju reakciju dobio sam od Sekretarijata za preduzetnišvo Glavnog grada Podgorice jer su oni zainteresovani da velikom broju poljoprivrednih proizvođača sa područja Zete, Malesije i dijela Bjelopavlića obezbijede i ovakav vid komunikacije sa kupcima, a interesovanje je pokazala i Opština Ulcinj. Iz Bara su mi odgovorili da je i za njih ovo prihvatjivo, ali da trenutno nameju vremena da se time detaljnije bave, dok iz nijedne druge opštine nisam dobio ama baš nikakav dodgovor, čak ni iz onih koje poput Tivta, zvanično nastoje da promovišu domaće poljoprivredne proizvođače“- kazao je Kordić, dodajući da ga je posebno iznenadila vrlo negativna reakcija koju je dobio od kreatora jedne fejsbuk grupe koja promošiviie prodaju domaćih proizvoda, kada im je ponudio saradnju.
Istakao je da je 15.aprila kontaktirao i Privrednu komoru Crne Gore, sa kojom je razmijenio više mejlova sa dodatnim informacijama o platformi i načinu njenog funkcionisanja, a koje su mu tražili iz menadžmenta Komore.
“Naravno, bili su oduševljeni platformom, kako je to dobra ideja, čak je bilo priče da kada se ublaže mjere koje je sprovodio NKT kako bi organizovali sastanak sa poljoprivrednicima, ribarima, turističkium sektorom u cilju prezentovanja ove platforme. Međutim, 8.maja stiže mejl kako PKCG sa Ministrarstvom poljoprivrede uveliko radi na razvoju vrlo slične “državne” aplikacije za registrovane proizvođače”- ispričao je Kordić.
KAKO FUNCIONIŠE PLATFORMA “KUPUJEM DOMAĆE”
Da bi korisnici mogli da poruče proizvod moraju se registrovati i unijeti ime, adresu i broj telefona. To su osnovni podaci kako bi prodavac (mali proizvođač, poljoprivrednik, ribar, itd…) mogao da stupi u kontakt sa kupcem, isporuči robu i naplati.
Prodavac prilikom registracije unosi svoje ime, naziv djelatnosti ili gazdinstva, adresu, email i broj telefona i sa tim podacima kreira svoju vlastitu “online prodavnicu”.
Kada “izlaže” proizvod u svoju online prodavnicu on ga opiše – što je to što nudi, prednosti proizvoda, objasni potencijalnom kupcu koje su minimalne količine koje može poručiti, da li krajnji potrošač preuzima naručeni proizvod na adresi prodavca ili prodavac isporučuje proizvod na adresi kupca, navede cijenu, doda sliku proizvoda.
Kada korisnik “kupi” proizvod, prodavcu na email dolazi obavještenje da ima novu narudžbu. Kasnije, prodavac “spakuje” proizvod i isporučuje ga kupcu po uslovima u opisu proizvoda i naplati. Obavještenja o naručenim proizvodima na email stižu i kupcu.
Kupac može, nakon realizovane kupovine, da ocijeni proizvod i uslugu proizvođača i sa što realnijim opisom pomogne i prodavcu i budućim kupcima. Korisnicima je na raspolaganju korisnička podrška putem Viber-a, Facebook-a, email-a, telefona i SMS-a.