Promocija istraživanja u okviru projekta „Lastovska svadba – scenska adaptacija svadbenog običaja Gornje Lastve” održana proteklog vikenda u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva „Boka“.
Ovaj projekat od lokalnog i nacionalnog značaja realizovan je uz podršku Ministarstva kulture i medija kroz konkurs „Kultura spaja: od amatera do profesionalaca“, ali i Opštine Tivat, koja je takođe prepoznala njegov značaj. Prezentaciji je prethodio dokumentarni film istraživanja autorskog tima, odnosno četvoro mladih ambicioznih ljudi – Vidaka i Jelene Božović, Monike Trajčevske i Saše Mamule. Govornici na promociji istakli su značaj očuvanja nematerijalne kulturne baštine Tivta, posebno svadbenog običaja Gornje Lastve, kao jednog od specifičnih segmenata lokalne tradicije.
Saša Mamula je, govoreći o istraživačkom dijelu projekta, naglasio koliko je emocija utkano u svaki aspekt realizacije.
„U video prilogu ste mogli vidjeti samo dio materijala koji smo sakupili tokom brojnih razgovora i istraživanja. Satima smo slušali priče kazivača koje govore o kulturi, tradiciji, porodici i baštini. Uz konsultaciju sa stručnjacima osigurali smo da ovo istraživanje bude izvedeno prema etnološkim standardima, čuvajući autentičnost običaja za buduće generacije,” izjavio je Mamula.
Monika Trajčevska, podsjetila je na dugogodišnji rad Društva na očuvanju lokalne kulturne baštine.
„Naš projekat ima za cilj očuvanje i nematerijalne i materijalne baštine. Pored svadbenog običaja, radimo i na rekonstrukciji jedinstvenih elemenata, poput tradicionalnog pokrivala za mladu – kukuljice, kao i na očuvanju narodnih nošnji i nakita specifičnih za Boku Kotorsku, za šta smo i konkurisali na jednom od projekata Turističke organizacije Tivat“ rekla je Trajčevska.
Posebno emotivan bio je Vidak Božović, koji je ukazao na značaj podrške lokalne zajednice i stručnjaka u revitalizaciji ovog običaja.
„Naša ideja je da kroz dramsku scensku adaptaciju, koju priprema dramaturg Stevan Koprivica u saradnji sa rediteljem Zoranom Rakočevićem, ovaj običaj približimo široj publici. U projekt su uključeni etnolozi, etnomuzikolozi i drugi stručnjaci, kako bi se osigurao profesionalni pristup, uprkos tome što smo lokalni amateri,“ rekao je Božović.
Jelena Božović osvrnula se na značaj kombinovanja savremenih tehnika i tradicionalnog znanja.
„Veza između mladih i starijih je izuzetno važna ne samo za ovaj projekat, već i generalno za očuvanje kulturne baštine. Mi mladi sada poznajemo nove tehnike, imamo bolje obrazovanje i pristup savremenim tehnologijama, i šteta bi bilo ne koristiti te resurse. Kroz savremene metode, poput dokumentarnih filmova, možemo i starijima izmamiti osmijeh i mladima pružiti kvalitetnu edukaciju,“ izjavila je Božović.
Ona je istakla da je pažnja današnjih generacija sve kraća, pa je važno da prezentacije budu dinamične i prilagođene savremenim potrebama. Ipak, naglasila je da mladi ne mogu raditi sami bez pouzdanih izvora.
„Nemoguće je govoriti o istoriji bez uključivanja starijih generacija i njihovih iskustava. Oni su neprocjenjiv izvor znanja i temelj ovakvih projekata. Uz njihovu podršku, možemo na savremen način očuvati kulturnu baštinu za buduće generacije. Veliki je put od ideje do realizacije, ali na dobrom smo putu jer je već dobar dio istraživanja završen. Mladi danas koriste prilike za apliciranje na razne projekte, ali ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez podrške lokalne zajednice. Ta podrška, kroz iskustva, sjećanja i istorijske priče mještana, ključna je za uspjeh svakog projekta,“ zaključila je Božović.
Prvu fazu projekta Vidak Božović posvetio je porodici Stjepčević – Mirjani, Anđelku i Dejani, porodici koja mu je dostavila knjigu od koje je sve ovo i krenulo.
Promocija je označila završetak prve faze projekta, dok se naredni koraci odnose na edukativne radionice i muzejske postavke koje će dodatno osnažiti svijest o značaju očuvanja kulturnog nasljeđa, dok je završena faza scenski prikaz. Kroz ovaj projekat, KUD „Boka“ nastoji sačuvati i unaprijediti nasljeđe koje predstavlja neprocjenjivo bogatstvo za Tivat i cijelu Crnu Goru.
/Andrijana Karadžić – Radio Tivat/