10 C
Kotor

Slušaj online radio

Kulturni centar „Nikola Đurković“ traži vraćanje segmenta KotorArta pod okrilje ove ustanove

Centar za kulturu Kotor foto Boka News

Predstavnici Kulturnog centra „Nikola Đurković“ iz Kotora sastali su se na Cetinju sa spoljnim ekspertom u resoru kulture Draganom Koprivicom i iskazali potrebu da se Kotorski festival pozorišta za djecu vrati pod okrilje ove ustanove. Ova pozorišna manifestacija, podsjetimo, već godinama je dio Međunarodnog festivala KotorArt.

V.d. direktora Kulturnog centra Vladimir Bujišić i član savjeta KC prof. dr sci Darko Antović istakli su činjenicu da je ova ustanova i osnivač Dječijeg festivala, koji je osnovan 1993. godine.

– Godine 2003. Opština Kotor osnovala je Fondaciju Kotorski festival pozorišta za djecu, čiji je cilj unapređenje i afirmisanje festivala, što je u datom momentu možda i bio opravdan potez. Ali, imajući u vidu sadašnji broj zaposlenih u Kulturnom centru, smatramo da bi on mogao odgovoriti zahtjevima organizacije Festivala, i time opravdati sredstva, uložena u finansiranje rada Centra, kao i sam značaj koji kao ustanova kulture treba da ima. Pošto je osnivač Fondacije Opština Kotor, navedena mogućnost se nameće kao logična i opravdana, tim prije što je Kulturni centar od samog početka i organizovao Dječiji festival, i to vrlo uspješno, uz to sa manjim brojem zaposlenih od trenutnog – saopštili su predstavnici KC.

Povratkom Festivala pod okrilje Kulturnog centra, prema njihovim riječima, dao bi se doprinos unapređenju znanja i kapaciteta zaposlenih u ustanovi, a od posebne važnosti bi bilo i što bi Opština Kotor, kao osnivač Kulturnog centra, imala detaljniji uvid u programsku i finansijsku djelatnost Festivala.

– Svakako, ovakav vid rada Centra trebalo bi da prati i pomoć pojedinih upravljačih struktura Opštine, na prvom mjestu Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti, kao i Turističke organizacije Kotora. Uz sve navedeno, s obzirom na evidentan pad kvaliteta izabranih predstava glavnog programa na Festivalu, što vodi gubitku publike, dosta toga bi trebalo promijeniti. Pritom bi se pridala velika važnost i radu na utvrđivanju stvarnih kulturnih potreba stanovnika Kotora, i stvarnih kulturnih potreba ciljnih turističkih grupa, čime bi se utvrdile osnovne kulturne politike Opštine Kotor, a samim tim i Kulturnog centra „Nikola Đurković“. Od velike pomoći bilo bi i to što pojedini zaposleni u Centru već godinama pružaju podršku radu Festivala, a prostorni kapaciteti, koji se od početka koriste za rad Festivala, u vlasništvu su Kulturnog centra – saopštili su predstavnici KC.

Ovakvom organizacijom, prema njihovim riječima, došlo bi se do bolje i potpunije kontrole finansijskog poslovanja i koncentracije finansijskih sredstava u zvaničnoj ustanovi čiji je osnivač Opština Kotor.

– Predloženim promjenama Kulturni centar vratio bi se na put i mjesto krovne kulturne ustanove u svom gradu, pri čemu bi se jačali njegovi organizacioni kapaciteti i programski sadržaj, a Centar više ne bi bio samo prostorni, organizacioni i uslužni servis drugih organizacija. Ako bi se i nadalje prihvatala dominacija nevladinih organizacija na polju kulturnih dešavanja u Kotoru, time bi se iskazala i nemoć, neorganizovanost, kao i pogrešan stav da Kulturni centar posjeduje male profesionalne kapacitete, a ima i više nego dovoljan broj zaposlenih, pritom sa dugogodišnjim radnim iskustvom, i redovno je finansiran iz budžeta Opštine – saopštili su predstavnici KC.

Koprivica je, kako se ističe u saopštenju, dao podršku daljim nastojanjima Kulturnog centra „Nikola Đurković“ u prepoznavanju identiteta ove ustanove kao krovne institucije kulture grada, uz očekivanja da će resorno Ministarstvo podržati takav proces. Koprivica je izrazio i stav da bi državne i opštinske ustanove kulture trebalo da imaju veći značaj u oblasti zbog koje su i osnovane, jer se i finansiraju iz državnog i lokalnog budžeta.

Najčitanije