NVO “Feral”, posvećena očuvanju nematerijalne kulturne baštine Budve, prošle godine je proslavila usvajanje inicijative, od strane Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, kojom se lov, soljenje i priprema jela od srdele proglašava nematerijalnim kulturnim dobrom. Kako je najavljeno iz ove organizacije, Srdelada će ove godine biti organizovana krajem novembra.
“Ujedno ćemo proslaviti Međunarodni dan Mediterana, koji se obilježava 28. novembra, a nedjelju poslije će biti organizovana i Srdelada, ako vremenski uslovi to dozvole”, ističe predsjednik NVO “Feral” Mićko Vejnović za Radio Budva.
Pored toga, jedna od aktivnosti posvećenih promociji srdele održana je ovog ljeta, kada je u okviru predstave “Nestvarni grad” organizovana vođena šetnja kroz Stari grad. Posjetioci su imali priliku da probaju razna jela od srdele, a kako ističe Vejnović, reakcija publike je bila izuzetno pozitivna.
“Ove godine smo dobili veća sredstva, pa ćemo se potruditi da pripremimo još kvalitetnija i raznovrsnija jela od srdele”, dodaje on.
Kako navodi, Srdelada je gastronomski događaj, te će i ove godine lokalno stanovništvo biti uključeno, kao i učenici Srednje kuvarske škole, kako bi mladim kuvarima pružili priliku da doprinesu pripremi jela i održavanju tradicije.
Iako je srdela danas manje zastupljena u našem moru, postoje periodi kada se može izlovljavati i kada stupa na snagu zabrana lovljenja.
“Ta riba se nekako zaboravila, naročito u Budvi, i ne izlovljava se u mjeri u kojoj treba. Ali ima u Boki ljudi koji se bave time. Srdela se pojavljuje periodično i lovi se u većim količinama, tako da treba da postoji fabrika na teritoriji Boke ili Budve, kao nekada”, navodi Vejnović, osvrćući se na pozitivne primjere iz Hrvatske, gdje se slična industrija uspješno razvija.
Veliki dio novčanih sredstava za organizaciju Srdelade je obezbijedila Opština Budva, dok Turistička organizacija opštine Budva podržava održavanje iste.
“Za sada smo sa njima u pregovorima, ali se nadamo pozitivnom ishodu”, zaključuje Vejnović.
/RTV Budva/