17.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Monitoring opšteg zdravstvenog stanja i ekoloških uslova Munike (Pinus heldreichii) na Lovćenu

terensko istrazivanje laspeh Foto dragisa damjanovic

Projektni tim u okviru LASPEH projekta iz Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore vršio je monitoring opšteg zdravstvenog stanja i ekoloških uslova Munike (Pinus heldreichii) na padinama Jezerskog vrhu u NP Lovćen. Pored stručnih lica iz JPNPCG, u terenskom obilasku učestvovali su i pripravnici, kao i studenti Prirodno-matematičkog fakulteta, Odsjeka za biologiju, iz Podgorice.

U Izvještaju sa terena, između ostalog, se navodi da je opšte zdravstveno stanje stabala munike na padinama Jezerskog vrhu u NP Lovćen koja su najvećim dijelom smještena u južnom dijelu predmetnog područja, zadovoljavajuće. Najveće stablo munike izmjereno je prečnika 21 centimetar,  i visine 12 metara, dok je prosječna visina stabala munike oko 10 metara. Evidentirano učešće munike je 30 odsto u odnosu na cijelu preglednu površinu od 10 hektara. Najveću površinu pokriva crni bor (Pinus nigra) od 65 odsto, dok preostalo učešće od 5 odsto otpada na druge vrste.

Terenskim obilaskom predmetnog područja nijesu evidentirane primarne ili sekundarne bolesti ili štetni insekti. Međutim, evidentno je odsustvo podmlatka munike što je zabrinavajuća činjenica imajući u vidu da je ovo njeno stanište i da bi spontano prirodno obnavljanje bilo značajnije od postojećeg, kao i određeni broj stabala crnog bora koja su prelomljena i suva i koja je potrebno ukloniti kako bi se omogućio nesmetan razvoj okolnih zdravih stabala.

Projekat LASPEH ima za cilj promociju i unaprjeđenje zaštite biodiverziteta i ugroženih vrsta Mediterana. U okviru istog sprovode se aktivnosti koje uključuju izradu transnacionalne zajedničke strategije za bolje upravljanje prioritetnim vrstama na Natura 2000 sajtovima, pripremu planova zaštite za tri prioritetne vrste na područjima koja će biti odabrana na lokalnom (regionalnom) nivou, akcije očuvanja sa ciljem poboljšanja nivoa zaštite ciljnih vrsta/staništa, te unaprijeđenja zaštite životne sredine.

Podsjećamo da su Nacionalni parkovi Crne Gore partneri na projektu LASPEH (Vrste i staništa u južnom Jadranu) finansiranog u sklopu INTERREG IPA CBC programa Italija-Albanija-Crna Gora 2014/2020. Vođa projekta je Regionalni park prirode „Obalske dine od Torre Canne do Torre San Leonardo‟ u saradnji sa crnogorskim partnerom (Javno poduzeće za nacionalne parkove Crne Gore), tri italijanska partnera (Upravno tijelo regionalnih prirodnih rezervata istočne obale Taranto, Opština Ugento i Opština Guardiaregia) i albanskim partnerom (Nacionalnom agencijom zaštićenih područja).

Najčitanije