10 C
Kotor

Slušaj online radio

Monografija “Paštrovići: baština i scena” dostupna za preuzimanje u Spomen-domu “Crvena komuna”

Monografija “Paštrovići: baština i scena” dostupna za preuzimanje u Spomen-domu “Crvena komuna”
Monografija Paštrovići

Ovim putem podsjećamo svu zainteresovanu javnost da su preostali primjerci monografije “Paštrovići: baština i scena”, koju je krajem prošle godine objavilo Društvo za kulturni razvoj “Bauo”, dostupni za besplatno preuzimanje u Spomen-domu “Crvena komuna” u Petrovcu na Moru.

Monografija je takođe dostupna za preuzimanje i putem veb-sajta izdavača  https://drustvobauo.wordpress.com/2024/12/30/online-izdanje-monografije-pastrovici-bastina-i-scena/

Ova monografija je tokom decembra prošle godine objavljena i prezentovana na promocijama u Budvi, Petrovcu na Moru i Kolašinu, a u planu je da se predatavi i u još crnogorskih gradova.

Inicijator objavljivanja ovog izdanja, glavni i odgovorni urednik je mr Dušan Medin, izvršni direktor Društva “Bauo”, koji potpisuje i likovno uređenje monografije.

U monografiji “Paštrovići: baština i scena” ova tri aspekta nasljeđa promatraju se sintetički, analitički i kritički, kroz deset tekstova heterogene strukture i forme, koje potpisuje osam autora raznorodnih vokacija, različitog profesionalnog bekgraunda, životnog iskustva i pogleda na svijet. U pitanju su: prof. dr Ljiljana Gavrilović, doc. dr Zlata Marjanović, mr Jelena Đukanović, Tatjana Rajković, Davor Sedlarević, mr Dušan Medin, mr Ljubica Radović Miličić i Milica Radović.

Treba spomenuti i diverzitet teorijsko-metodoloških polazišta s kojih se pristupa sagledavanju paštrovskog nasljeđa, što čitaocima nudi minimum dvije vizure: dio radova pisan je u tradicionalnom, deskriptivnom maniru, prisutnijem u domaćoj akademsko-istraživačkoj praksi, a drugi u kritičkijem tonu, usklađenom s aktuelnim istraživačkim diskursima, koji radije preispituje postojeća saznanja i donosi nova čitanja. Knjiga je koncipirana u četiri dijela: otpočinje poglavljem “Nošnja”, preliva se u “Ples/Igra”, pa u “Muzika”, da bi se na kraju ponovo vratili nošnji (“I opet nošnja”) – iz posve drugačijeg ugla, pružajući fokus i na baštinu i na njenu scensku adaptaciju.

Monografija je nastala u okviru projekta “Rekonstrukcija i revitalizacija tradicionalnih paštrovskih igara/plesova, muzike i nošnji”, koji je Društvo “Bauo” sprovodilo u partnerstvu sa Ženskom volalnom grupom “Harmonija” iz Budve i organizacijom CIRTIP iz Kolašina, a uz sufinansiranje Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Najčitanije