![Na Santoriniju tlo i dalje podrhtava, najveći potres mogao tek uslijediti Na Santoriniju tlo i dalje podrhtava, najveći potres mogao tek uslijediti](https://bokanews.me/wp-content/uploads/2017/10/santorini.jpg)
Nastavlja se neuobičajena serija snažnih potresa u blizini grčkog otoka Santorinija u južnom Egejskom moru. Među mještanima i mnogobrojnim turistima zavladala je panika i većina razmišlja samo o jednom – kako što prije pobjeći s vulkanskog otoka koji podrhtava već drugi tjedan. Grčka vlada proglasila je izvanredno stanje.
Po mnogima jedno od najljepših mjesta na Mediteranu, grčki vulkanski otok Santorini i dalje snažno podrhtava. Nakon što ga je u srijedu pogodio najsnažniji potres magnitude 5,4 zabilježena je serija potresa magnitude između 4 i 5. Stručnjaci pak upozoravaju da se magnituda potresa povećava s vremenom, a njihova učestalost raste.
– Spremamo se za najgore i nadamo se najboljem, rekao je Kyriakos Mitsotakis, grčki premijer.
Posljednji iz serije potresa, magnitude 5,1 zabilježen je jutros oko 10 sati s epicentrom u podmorju, samo 30-ak kilometara sjeveroistočno od gradića Oia smještenog na sjevernim obroncima Santorinija. Štoviše, prije i poslije jutrošnjeg jakog potresa zabilježena su na istom području još tri podrhtavanja magnitude između 4 i 5, i to u razmaku od samo nekoliko minuta.
– Ima nažalost onih koji nemaju kamo otići i oni doista žive u velikom strahu. Ja odlazim, rekla je stanovnica otoka.
Što se događa u žarištima tih potresa desetak kilometra ispod morskog dna, malo je komu jasno. Grčki stručnjaci zasad erupciju magme iz podmorskih vulkana u južnom dijelu Egejskog mora smatraju malo vjerojatnom.
– Aktivnost u Nea Kameniju nije neuobičajena za Santorini i ne predstavlja neposrednu opasnost. Također pratimo podvodni vulkan Kolumbo, ali nema naznaka da bi situacija mogla biti alarmantna, rekao je Efthymios Lekkas, stručnjak za potrese.
A dok se otok poznat po bijelim kućama na visokim liticama kaldere davno ugaslog vulkana zlokobno trese, tisuće ljudi uspaničeno bježe.
– Moderne zgrade nisu ugrožene, ali one stare, oronule ili napuštene mogle bi biti problematične u slučaju snažnog potresa, naglasio je Lekkas.
Iz Europsko-mediteranskog seizmološkog centra poručili su pak da će biti potrebni “dani a možda i tjedni“ kako bi se procijenili neobični potresi, ali naglašavaju da se ovakvi nizovi potresa obično događaju prije jačeg. A upravo se Grci toga najviše i plaše – reprize 9. jula 1956.
Tada je, upravo područje koje sada danima podrhtava, pogodio razoran potres magnitude 7,8 s epicentrom na obližnjem otoku Amorgosu, no, ono najgore tek je slijedilo. 12 minuta poslije dogodio se potres magnitude 7,2 s epicentrom u blizini Santorinija koji je izazvao tsunami visok čak 30 metara.