
Pregovori Vlade i zakupca elitnog crnogorskog ljetovališta Svetog Stefana Adriatic Properties-a su propali, a obnovljena je i arbitraža na sudu u Londonu koja će trajati do 15. maja, potvrđeno je portalu “Dan” iz više izvora.
Do potpunog zastoja je došlo nakon što su, kako je “Dan” i pisao, “otkopane ratne sjekire” i Vlada ponudila zakupcu sporazum, koji na kraju niko u Vladi nije htio da potpiše. Predstavnici Adriatic properties-a su potpisali ponuđeni sporazum. Nakon toga Vlada je tražila da napravi ispravke svog teksta sporazuma, a zakupci su pristali i na to. Potpisali ga ponovo, a onda uputili i Vladi na verifikaciju. Do toga do današnjeg dana, prema saznanjima portala Dan, nije došlo.
Na insistiranje zakupca, iz Vlade je usmenim putem stigao odgovor da potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj smatra da sporazum treba da potpiše Milojko Spajić i da on čeka da premijer to i uradi. Nakon toga stiglo je obavještenje da premijer smatra da potpis treba da stavi Đeljošaj, a ne on. Nakon toga se niko više iz Vlade nije javljao.
U sve to uključila se i mega zvijezda svjetskog sporta Novak Đoković koji je zvao premijera nekoliko puta. U posljednje vrijeme Spajić više nije odgovarao na Đokovićeve pozive. Zato je i krenula arbitraža.
Očigledno je da će opet ispaštati crnogorski turizam i žitelji ovog mjesta koji već godinama iskazuju nezadovoljstvo zato što je Sveti Stefan bio zatvoren za građane, a sporazum koji je trebalo da bude postignut bi obezbijedio rješenje kojim bi svi bili zadovoljni.
Sporazum koji je, sada je jasno, propao, predviđao je precizne rokove otvaranja pojedinih djelova kompleksa. Tako je predviđeno bilo da vila “Miločer”, Aman SPA i restoran “Olive” moraju biti otvoreni u roku od 45 dana od dana potpisivanja sporazuma, plaže Sveti Stefan Istok, Zapad i Kraljeva plaža najkasnije 75 dana od potpisivanja, a ostrvo Sveti Stefan, kao središnji simbol kompleksa, mora biti otvoreno do 105. dana.
Kraljičina plaža, pješačka staza i most, koji su u proteklim godinama bili epicentar spora i nezadovoljstva građana, ostajali su, prema sporazumu, pod ograničenim režimom: pristup je omogućen isključivo hotelskim gostima u periodu od 8 do 21 čas, dok će od 21 do 7.59 javnost imati slobodan ulaz. Kada je hotel zatvoren – pristup je trebalo da bude moguć 24 časa dnevno.
Podsjetimo, spor između države i Adriatic Properties-a traje od 2021. godine, kada je zakupac zatvorio kompleks zbog narušenog ugovora i nemogućnosti garantovanja privatnosti gostima. Arbitražni sud u Londonu već je donio djelimične odluke u korist Adriatic Properties-a, uključujući obavezu Crne Gore da plati 620.000 EUR advokatskih troškova.