Latinska izreka “Navigare necesse est, vivere non est necesse” (Ploviti se mora, živjeti se ne mora), moto je koji godinama pokreće iskusnog morskog vuka, jedriličara dr Nikšu Gjurović Truša iz Kotora na brojne regate po Mediteranu.
Da je jedrenje njegov način života, strast i izazov, još jednom je potvrdio u razgovoru za Boka News.
Naime, Gjurović Truš je sa kolegom Robertom Golovićem, jedrilicom “Chita” dugom 9.4 metara, prvi put učestvovao na regati Brindisi (Italija) – Valona (Albanija) koja se održavala od 4. do 6. jula i u klasi „C“ osvojio drugo mjesto.
Na regati je učestvovalo 50 jedrilica, a jedriličari “Chite” su bili jedina posada iz Crne Gore.

„Startovalo se iz Brindisija ujutro u osam sati da bi se do naveče moglo stići u Valonu, jer dužina trase iznosi 70 nautičkih milja. Kada smo krenuli preko Jadrana bilo je vjetra i lijepo se jedrilo. Međutim, naveče oko osam sati, na nekih pola milje prije cilja, nije bilo vjetra i „kišali“ smo u mjestu više od šest sati. Ko je izdržao da ga kurenat ne baci, uspio je uhvatiti malo vjetrića i preći ciljnu liniju. Mi smo u cilj ušli oko tri sata ujutro, ali tako vam je to u jedrenju…“ – priča nam Truš Gjurović.
Inače, ovaj dvojac je iz Boke Kotorske krenuo prema Brindisiju dva dana prije regate.
„Od Kotora do Brindisija je 120 nautičkih milja, malo motorom, malo na jedra i imali smo odlične uslove na moru. Dobro smo se opremili vinom, vodom i hranom tako da smo mogli uživati u plavom Jadranu. U Brindisiju sam kao doma. Tamo me znaju jer već godinama učestvujem na prestižnoj regati Brindisi – Krf koja se održava početkom juna mjeseca svake godine. Međutim, ove godine nisam učestvovao jer su potrebni breveti za samospašavanje na moru za jedriličare. U međuvremenu sam položio taj ispit i dobio brevet tako da mogu prelaziti Jadran“ – kazao nam je Truš Gjurović.

S obzirom da je prvi put učestvovao na ovoj regati, istakao je da su u Valoni (Albanija) dočekani na perfektan način, da je iznenađen u kojoj mjeri je grad razvijen, uredan, koliko su domaćini gostoprimljivi, a i prepoznati kao turistički centar.
„Biće to ubrzo prepoznatljiv nautički centar, velika marina je u izgradnji, a Valona ima i prirodne predispozicije jer se nalazi u zalivu veličine kao Tivatski i Hercegnovski zaliv zajedno. Valona je već prepoznata kao turistički centar. Dobija se utisak da oni to rade sistematski i imaju strategiju razvoja, posebno u ovom nautičkom segmentu, a Italijani su im odlični uzor i učitelji.

Moram kazati da je prva regata Brindisi – Valona održana 2011. godine, dvadeset godina nakon iskrcavanja albanskih izbjeglica u Brindisiju. Prvoplasirani brod u stvarnom vremenu dobija “Trofej gostoprimstva”, nagradu koja simbolizira velikodušnost koju je grad pokazao prema albanskom narodu u tim godinama. To potvrđuje drevnu tradiciju, tipičnu za primorske gradove, a posebno za Brindisi.
Tamo sam uvijek dočekan na pravi način. Radi se o domaćinima koji izuzetno cijene ljubav prema jedrenju i napor da se pređete 120 nautičkih milja kako bi se samo pojavili na start… Italijani su moram priznati pravi meštri da naprave ugođaj za pamćenje, a u Brindiziju se slavi jedrenje, cijeli grad je u znaku regate koju organizuju, zastavice, gradska muzika, raspoloženje svih učesnika i domaćina. To je jedan neopisiv osjećaj radosti koji donose more i jedrenje…“ – ispričao je dr Nikša Gjurović Truš za Boka News.
/Miro Marušić/