Muzeji današnjice moraju biti i dinamične institucije koje grade dijalog sa zajednicom, edukuju i stvaraju nove kontekste za tumačenje nasljeđa.
Kroz tri događaja smještena na autentičnim lokalitetima i programom koji nasljeđe povezuje sa savremenim i aktivnim iskustvom, poslenici Opštinske javne ustanove „Muzeji“ Kotor su, zajedno sa ljudima iz lokalne zajednice, proslavili Međunarodni dan muzeja.
Radionica mozaika, održana na lokalitetu Rimskih mozaika u Risnu, okupila je djecu i roditelje iz Osnovne škole „Veljko Drobnjaković“. Tokom šest dana zajedničkog rada, oni su savladali osnovne tehnike izrade i izveli repliku antičkog mozaika. Program je vodila akademska umjetnica Ljiljana Rivić, a radionica je bila primjer intergeneracijskog i praktičnog učenja u kontekstu kulturnog nasljeđa.

Edukativna tura „Na tragu majstora Bokokotorske slikarske škole“, realizovana 17. maja, vodila je učesnike kroz crkve Svetog Nikole, Svetog Đorđa i Svetog Dimitrija u Grblju. Uz stručno vođenje slikarke–konzervatorke Jasminke Grgurević, posjetioci su imali priliku da upoznaju djela Dimitrija Daskala i ikonopisne škole Dimitrijević–Rafailović, otkrivajući višegeneracijski kontinuitet stvaralaštva koji je oblikovao likovni identitet Boke kroz 17, 18. i 19. vijek.
Izložba čipke „Stara vještina za novo doba“, održana 18. maja ispred Crkve Svetog Mateja u Dobroti, simbolično je vratila ovu tradicionalnu vještinu na mjesto njenog istorijskog nastanka. Prikazani su radovi nastali tokom radionice dobrotske čipke koju muzej realizuje u saradnji sa čuvarkom vještine izrade dobrotske čipke – Nadom Radović. Polaznicama su uručene potvrde o savladanim osnovama izrade, a prisutni su imali priliku da prisustvuju i demonstraciji izrade čipke.

Po preporuci Međunarodnog savjeta za muzeje (ICOM), Međunarodni dan muzeja, koji se širom svijeta obilježava 18. maja, ove godine je za temu imao „Budućnost muzeja u kontekstu društva koje se ubrzano mijenja“.
Muzeji su pozvani da se aktivno uključe u savremene društvene tokove i odgovore na izazove koje donose brze promjene u oblasti tehnologije, ekologije i društvenih odnosa. Umjesto da budu isključivo prostori čuvanja i prezentacije prošlosti, muzeji današnjice moraju biti i dinamične institucije koje grade dijalog sa zajednicom, edukuju i stvaraju nove kontekste za tumačenje nasljeđa, saopštili su iz OJU Muzeji Kotor.
/M.D.P./
Foto: Ranko Maraš