Održive kulturne rute su inovativni turistički proizvod koji može pomoći u razvoju novih modela održivog turizma, zaključeno je na seminaru BEST MED & SMARTMED koji se održao u Atini, a na kome su učestvovali i predstavnici Nacionalne turističke organizacije.
Kako je saopšteno iz NTO, riječ je o seminaru čiji je organizator Ministarstvo turizma Grčke, a koji se organizuje u okviru međunarodnog BEST MED (Beyond European Sustainable Tourism) projekta, čiji je NTO CG partner u Crnoj Gori.
– Seminar je bio prilika da zemlje partneri u BEST MED projektu, Crna Gora, Španija, Portugal, Francuska, Italija, Hrvatska, Slovenija i Grčka, razmijene iskustva i najbolje prakse u implementaciji projekta u svojim zemljama. Takođe, jedan od ciljeva seminara bio je i uspostavljanje strateškog dijaloga koji bi omogućio aktivno učešće zemalja Mediterana u u implementaciji razvijenih modela u procjeni održivosti svih destinacija/ruta širom MED regiona – navodi se u saopštenju.
Prvog dana seminara izlaganje su imali predstavnici projekata BEST MED i SMARTMED koji su govorili na teme implementacija novih modela održivog turizma i izgradnje mreže saradnje u okviru projekta BEST MED i projekta SMARTMED.
– Predstavljena su iskustva partnera i njihovi izazovi u implementaciji projekta, kao i uspješne primjeri iz prakse. Na izlaganjima je istaknuto da je potrebno raditi na usklađivanju politika i na jačanju saradnje zemalja Mediterana. Takođe, naglašena je potreba za iskorišćavanjem potencijala digitalizacije u kontekstu razmjene podataka, povezivanja kulturnih ruta, kao i potrebaza uključivanje donosioca odluka i svih stejkholdera u procesu dalje realizacije projekta – navode iz NTO.
Tokom drugog dana seminara organizovan je trening pod nazivom “Održivi razvoj kulture i turizma”. Cilj treninga je bio bolje razumijevanje značaja povezanosti turizma i kulture u kontekstu upravljanja turističkim tokovima.
– Trening je bio prilika da se učesnici upoznaju sa alatima u procesu kreiranja kulturnih ruta. Poseban fokus je bio na izazovima u pogledu održivosti kulturnih ruta, kao i na ulogu lokalnih zajednica u tom procesu. Na treningu je posebno istaknuto da su održive kulturne rute inovativni turistički produkt koji može pomoći u razvoju novih modela održivog turizma. U tom kontekstu, od velikog značaja je i edukacija turista, kao i promocija lokalnih proizvoda i poboljšavanje vidljivosti rute – zaključuje se u saopštenju.