23 C
Kotor

Slušaj online radio

Olupina ispod Zadra: Tehnologija oživljava ratni brod iz prošlog stoljeća

Olupina ispod Zadra: Tehnologija oživljava ratni brod iz prošlog stoljeća
Foto Zadarski list

Saznanje da se na dnu uvale Jazine nalaze ostaci povijesnog broda nekad dugog 150 metara, mnoge Zadrane je iznenadilo još u veljači kada su ronioci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru zaronili u istraživanje. Riječ je o olupini teretnog broda »Mar Bianco« koji je bombardiran 1944. godine, a koji će u okviru projekta AdrijoRoutes i kroz implementaciju moderne tehnologije ponovno »oživjeti«.

Naime, kroz projekt će Lučka uprava Zadar, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju i tvrtka Vectrino iz Rijeke, stvaranjem digitalnog 3D modela potopljenog broda Zadranima i svim posjetiteljima predstaviti djelić bogate pomorske baštine, piše Zadarski List.

Mladen Pešić, ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, kazao nam je kako se za brod znalo i od prije s obzirom na to da je potopljen tijekom Drugog svjetskog rata, međutim njegovi ostaci koji su već osamdeset godina na dnu, sada prvi put dobivaju pažnju.

Povijest broda

– Ovaj brod nije nepoznanica, ali od savezničkog miniranja on leži na dnu Jazina. Nitko nije ronio na tom području, to je dio pod Lučkom upravom gdje je plovni put i nije dozvoljeno ronjenje bez posebnih dozvola tako da smo mi prvi u sklopu ovog projekta zaronili do njega, kazao je Pešić dodavši da će se na stranicama Lučke Uprave Zadar na koncu i moći pogledati kako je brod izgledao uz pomoć suvremene tehnologije.

Inače, brod »Mar Bianco« je izgrađen 1912. godine u Belfastu, ali je nosio drugi naziv prema mjestu izgradnje – »Hawkes Bay«. Kako je Međunarodni centar za podvodnu arheologiju izučio povijest broda, Pešić nam ju je kratko i predstavio.

– Brod je bio 150 metara dužine, desetak metara visine i kao takav bio je možda jedan od najvećih brodova koji je u to vrijeme plovio između kontinenata. Dosta dugo plovio je iz Novog Zelanda prema Europi prevozeći hranu, točnije zaleđeno meso kojim se opskrbljivala Europa.

U Drugom svjetskom ratu služio je za vojne svrhe. Jedno vrijeme je bio pod talijanskom vlašću, da bi nakon kapitulacije Italije pao u ruke Nijemaca kojima je pak služio za ratne potrebe, za prijevoz vojske ili hrane. U jednom od putovanja, naletio je na minu kod Sestrunja gdje mu je oštećen trup.

Nije mogao ploviti kako treba pa se nekako dovukao do zadarske luke. Međutim, već nakon desetak dana počelo je bombardiranje Zadra. To je bio dosta velik brod, zauzimao je dosta velik dio poluotoka i saveznici su znali da je njemački brod tako da su ga bombardirali, kazao je Pešić dodavši da je brod oštećen od bombardiranja potonuo, ali i virio vani jer je bio jako visok.

3D model

»Mar Bianco« je od potapanja bio u luci, a kako nam Pešić tumači, dobrim dijelom razrezao ga je 1952. Brodospas, državno poduzeće za spašavanje i tegljenje brodova koje je u svibnju 1950. iz Rijeke preseljeno u Split, gdje i danas djeluje. Ono što se nije moglo izrezati, dijelom se miniralo i potopilo na morsko dno.

S obzirom na to da danas na lokaciji nije dopušteno ronjenje, priču o brodu, zahvaljujući projektu koji se provodi, moći će se ispričati uz pomoć tehnologije i turistički valorizirati.

Foto: Roko Surić

– Bilo je stvarno zanimljivo zaroniti na tom dijelu koji je inače brodsko-plovidbena ruta. Bilo je i izazovno jer smo zaranjali u trenucima kada brodovi nisu plovili, i nismo imali puno vremena. Inače, dolje su ostali dijelovi broda kao što su rebra, dijelovi oplate trupa, vide se bočni prozori koji su još uvijek dosta dobri tako da ima tih određenih dijelova koji su dobro sačuvani.

Neki su dosta veliki, od desetak metara, a neki malo manje s obzirom na to da je dio bio miniran. Kolega Roko Surić vodio je fotodokumentaciju tog dijela olupine, a na koncu i izradio 3D model ostataka koje smo vidjeli.

Na osnovu svega toga, kolege iz Rijeke će raditi vizualizaciju cijelog broda, prezentaciju kako je brod nekad izgledao i kako danas izgleda, istaknuo je Pešić.

Pomorska baština

Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru, u ovom projektu sudjeluje kao partner, ali u svom radu posvećeni su pregledu poznatih i otkrivanju novih nalazišta.

– Kolege su proteklih dana na otoku Istu gdje je pretraživano podmorje, tako da se konstantno radi na istraživanju novih brodova. U cijeloj Hrvatskoj ima oko 800 registriranih podvodnih nalazišta, a od toga je 196 u trajnom registru kulturnih dobara, prepoznato i trajno zaštićeno kao vrijedna pomorska baština gdje nisu dozvoljene aktivnosti koje bi ih ugrozile.

Od tih nalazišta, zadarska se odnose na lučka postrojenja, na luke od Sukošana, Pakoštana, na otocima… Ima i jedno zanimljivo nalazište na Kolovarima gdje je dio rimske luke tako da nalazišta i na našem području ima prilično, kazao nam je Pešić.

Istraživanje broda »Mar Bianco« donosi novi pogled na pomorsku baštinu Zadra, a zahvaljujući modernoj tehnologiji, vjerujemo kako je samo jedan u nizu projekata našeg podmorja koji će biti rekonstruiran i predstavljen javnosti, spašen od zaborava.

Najčitanije