Institucije diljem svijeta zabrinuti su zbog ekoloških rizika koje uzrokuju aktivnosti tankera iz takozvane “tamne flote”. Sve više dokaza upućuje na to da sumnjivi poslovi rezultiraju ekološkim incidentima.
Najnoviji slučaj, koji je zabilježio TankerTrackers.com, a prenosi Splash247.com odnosi se na prijenos iranske nafte između dva Aframax tankera u Perzijskom zaljevu, u blizini obala Kuvajta, Iraka i Irana. Satelitske snimke pokazuju izlijevanje nafte dugo 5 km, što analitičari procjenjuju na oko 5.400 barela.
“Ovakvi izljevi događaju se redovito, ali ostaju neprijavljeni,” ističu iz TankerTrackers.com.
U pokušaju da ograniče ovakve operacije, mnoge zemlje, posebno u Europi, provode mjere koje su zasad polovično uspješne, jer se tankeri brzo preusmjeravaju u druga područja za svoje STS operacije.
Izraelska tvrtka Windward nedavno je identificirala novu lokaciju za STS operacije u Egejskom moru, između Lezbosa i Hiosa, nakon što su se slične aktivnosti prekinule u ruskom središtu blizu Kalamate.
Od svibnja ove godine, grčka mornarica proglasila je međunarodne vode jugoistočno od Peloponeza, šest nautičkih milja od obale Laconije, kao zabranjenu zonu zbog vojnih vježbi, čime je prekinut promet ruskim tankerima koji su tamo često prolazili.
Još jedna zona unutar europskih voda koja je postala popularna za ruske tankere jest područje oko Auguste na Siciliji.
Rather than loading at a nearby port, these two Dark Fleet tankers engaged in an STS transfer at the intersection of Kuwait, Iraq and Iran. Next morning, we see a spill equivalent to around 5,400 barrels. These spills happen regularly and go unreported. Satellite imagery by… pic.twitter.com/g8DsXWojVz
— TankerTrackers.com, Inc. (@TankerTrackers) September 30, 2024