Komisija za odabir projekata valorizacije kulturne baštine, koji se odnose na arheološka istraživanja, konzervatorske i restauratorske radove, rekonstrukciju i promociju kulturnih dobara Skupštine opštine Tivat je na jučerašnjoj sjednici donijela Odluku o raspodjeli sredstava po Javnom pozivu za valorizaciju kulturne baštine Turističke organizacije Tivat za 2024.godinu, kojom je podržano šest od devet pristiglih projekata.
Projekti su podržani u dvijema kategorijama.
Prema prioritetima i potpuno ispunjenim zahjevima konkursa podržana su ukupno četiri projekta, ukupnim sredstvima u iznosu od 53.765,50 EUR.
- Konzervatorski projekat rekonstrukcije i sanacije Kuće kapetana Nikolića, istorijskog objekta u Donjoj Lastvi, licencirane firme Projektor DOO podržan je sa 17.000 eura. Kako stoji u obrazloženju Odluke, projekat se radi uz sve potrebe licence i zahtjeve, a uz podršku MZ Donja Lastva i uz potpisan Memorandum o saradnji, te predstavlja ključan korak ka rekonstrukciji i sanaciji istorijskog objekta koji će služiti za kulturne potrebe MZ Donja Lastva i Opštine Tivat.
- Sa 16.000 eura podržan je projekat Enforma DOO- Istraživanje, snimanje i izrada Idejnog rješenja tvrđave Verige. „Najavljeni projekat radi se uz sve potrebne licence i zahtjeve, a u dogovoru s Opštinom Tivat biće riješeno i pitanje čišćenja pristupa objektu na kojem će biti vršeno istraživanje i snimanje. Projekat je usmjeren na nova saznanja o tvrđavi, vezi s drugim tvrđavama u istom dijelu Crne Gore, njenu revitalizaciju i valorizaciju,“ obrazložila je Komisija.
- NVO Društvo prijatelja bokeške baštine apliciralo je sa projektom „Crkva Blagovijesti – Navještenje Gospodnje Seljanovo, doprinos boljoj valorizaciji i prezentaciji baštine“ i ostvarilo podršku Turističke organizacije Tivat u iznosu od 11.033 eura. Komisija je ocijenila da će istraživanje voditi iskusan tim stručnjaka, uključujući konzervatora. „Projekat predviđa da crkvica, koja se nalazi na prometnom mjestu (upravna zgrada Adriatic Marinas, nekada Dom vojske), a nije dovoljno poznata lokalnom stanovništvu i posjetiocima, bude sagledana i prezentovana u istorijskom, arhitektonskom i umjetničkom kontekstu. Dokumentovanje kulturno-istorijskih vrijednosti ovog spomenika neophodno je kako bi se došlo do dokumentacije bez koje nije moguć upis u Registar kulturnih dobara,“ stoji u obrazloženju Odluke o raspodjeli sredstava.
- Četvrti projekat podržan po prioritetima i sa potpuno ispunjenim zahtjevima Javnog poziva realizovaće NVO Kulturno-zavičajno udruženje Napredak Gornja Lastva. Riječ je o projektu VRMAC, Arheologija – nevidljiva baština,“ čiju realizaciju je Komisija odlučila podržati iznosom od 9.732,50 eura. „Projekat će voditi stručno lice-arholog uz rigoroznu primjenu stručne metodologije, savremenih informatičkih tehnologija i multidisciplinarni pristup, zbog čega se očekuje značajan doprinos mapiranju, istraživanju, očuvanju i promociji vrmačkog prostora. Osim potpuno osavremenjenog pristupa dobijenim informacijama, biće moguće unaprijediti mogućnost integrisanja oblastī istraživanja, edukacije i turizma,“ navodi se u obrazloženju.
Preostala sredstava odobrena su za realizaciju još dva projekta koji odgovaraju pozivu, ali njihove teme nisu među definisanim prioritetima po ovom pozivu, kao i za zajedničku prezentaciju svih podržanih projekata, što je praksa uspostavljena ove godine koja je procijenjena izuzetno korisnom za promociju kvalitetnih ideja i kvalitet budućih projekata koji će pristizati na javnim pozivima Turističke organizacije Tivat.
- Od preostalih 10.301,84 eura, za konferenciju na kojoj će krajem sljedeće godine biti prezentovani projekti podržani po ovogodišnjem pozivu opredijeljeno je 1.013,94 EUR, dok su sa 9.288 eura podržani projekti koji nisu u potpunosti usklađeni sa ciljevima poziva, pa su podržani u onom dijelu koji je mogao biti usklađen sa konkursom. Riječ je o projektima JU Gradska biblioteka Tivat i NVO KUD Boka.
- Gradska biblioteka ostvarila je podršku u iznosu od 4.650 eura za izradu studije „Romanska leksika u govoru Boke Kotorske,“ gdje je 2.350 eura odobreno za potrebe izrade studije i honoriranja saradnika, dok je za lekturu, korekturu, dizajn i štampu 300 primjeraka publikacije predviđeno 2.300 eura.
- KUD-u Boka je za projekat „Kukuljica- nakit bokeljske nevjeste,“ koji će realizovati u saradnji sa JU Muzej i galerija Tivat, odobreno ukupno 4.638,50 eura, od kojih 2.338,50 eura za profesionalnu izradu deset replika ukrasnih igala tehnikom filigrana u srebru, majstorsku izradu replike trepetaljke u istoj tehnici i izradu replike kutije za nakit. Preostalih 2.300 eura biće iskorišteno za potrebe istraživanja, saradnje sa mještanima, muzejsku postavku, izradu kataloga i pripremu izložbe.
- Podrška po ovom pozivu nije odobrena NVO ZU Bogdašići za projekat „Crkva Sv. Vrači u Bogdašićima – baština u opasnosti“, iako bi shodno konkursu spadao u prioritetne, jer nije uredno podnijeta dokumentacija, te projekat nije predvidio uključivanje pravnog lica sa odgovarajućim licencama.
Odbijen je i projekat „Stazama kulturne baštine Vrmca – Bogdašići, Gornja Lastva, Veće Brdo“ NVO Expeditio, jer, iako ispunjava sve zahtjeve poziva, kao projekat kulturno-promotivnog karaktera ne spada u prioritetne projekte, te je ocijenjeno da bi mogao biti podržan putem drugih javnih poziva koji se raspisuju na lokalnom nivou.
Komisija je odbila i priojekat JU Muzej i galerija Tivat „Sanacija obilježja postavljenog u čast 31. 10. 1918. godine u čast podizanja flotne zastave Kraljevine SHS, Tivat“. Projekat je prijavljen ispred arhitekte-konzervatora Srđana Marlovića sa Muzejem kao partnerom u finansiranju. Riječ je o radovima za koje Muzej nema licencu, a može ih izvoditi samo pravno lice, ne i pojedinac sa licencom. „Nadamo se da će se JU Muzej i galerija u budućnosti uključiti u Poziv s projektima koji se tiču primarne djelatnosti ustanove, što je Komisija ovaj put podržala kroz saradnju sa KUD-om BOKA,“ stoji u obrazloženju odluke.
/A.S./