17.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Orjen nakon pet decenija registrovan kao zaštićeno područje

Orjen

Hercegnovski dio planinskog masiva Orjen upisan je u registar zaštićenih područja Crne Gore čime je zvanično dobio status parka prode, više od pet decenija nakon pokretanja prve inicijative da se zaštiti izuzetno prirodno bogatstvo ove planine.

Ovo je prva državna odluka o zaštiti Orjena, 52 godine nakon što je pokrenuta prva inicijativa za proglašenje jednog nacionalnog parka na području Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u šta je bila uključena i geografska cjelina orjenskog masiva, i 10 godina od donošenja odluke lokalne Skupštine o proglašenju regionalnog parka.

Zaštićeno je preko 80 kvadratnih kilometara hercegnovskog dijela planine Orjen, kazala je direktorica Agencije za razvoj i zaštitu Orjena Milja Vitorović, na okupljanju za novinare koje je ovim povodom upriličeno u selu Mokrine. Kako je istakla, odluka o zaštiti područja formalni je temelj za očuvanje prirode i sve dalje aktivnosti u cilju održivog razvoja Orjena i hercegnovskog zaleđa.

Agencija je sprovela neophodne korake da Orjen bude upisan u registar zaštićenih područja, a ono što slijedi je izbor upravljača zaštićenim područjem, obuke stručnih nadzornika koji treba da imaju licence planinskih vodiča, te dalje svi koraci koji su u skladu sa regulativama, objasnila je Vitorović.

Dr Komar i Vitorović

Dodaje da će nastojati da podstiču i partnere iz Bosne i Hercegovine da zaštite pripadajući dio masiva, kako bi zajednički ostvarili zaštitu cijelog planinskog prostora Orjena.

O prirodnim vrijednostima Orjena i razlozima zbog kojih je ovaj planinski prostor morao i mnogo ranije doživjeti korake za formalnu zaštitu prisutnima je govorio dr Goran Komar.

Kako je istakao, ovaj događaj je rezultat rada tokom skoro dva vijeka bavljenja Orjenom, kako kroz izučavanje prirodnih vrijednosti, tako i kroz popularizaciju planine. On se zahvalio brojnim istraživačima, žiteljima, planinarima Herceg Novog i Dubrovnika koji decenijama ulažu ogromne napore da prouče Orjen i približe da najširem krugu ljudi.

Veliki kabao, 1894 m, najviša tačka primorskih Dinarida

Govoreći o prirodnim bogatstvima Orjena, dr Komar je istakao da je ova planina „potpuno neuporediva u jadranskom i mediteranskom pojasu“, između ostalog jer u pojedinim ekosistemima imam i do 40% endemičnih vrsta, submediteranska je planina koja ima preko 49 vrhova viših od 1.500 metara, kao i zato što predstavlja sjajan dokument za izučavanje istorije razvoja šireg područja.

„Uvjeren sam da će glavna nastojanja Agencije biti usmjerena upravo ka zaštiti prirodnih i ambijentalnih vrijednosti u zaštićenom području. Upravo je takva neprestana i sistematična briga nedostajala Orjenu“, poručio je dr Komar.

 

 

Najčitanije