Suvenirska ponuda OJU Muzeji Kotor, koju je osmislio kreativni tim na čelu sa direktorkom, akademskom umjetnicom Dušicom Ivetić, neposredno i nenametljivo edukuje, kako turiste, tako i lokalno stanovništvo i podstiče ih na promišljanje o značaju kulturne baštine.
Neke od odabranih eksponata iz bogate riznice kulturne baštine koju u svojim objektima čuvaju poslenice OJU “Muzeji” Kotor, posjetioci mogu ponijeti i kući – kupovinom suvenira sa motivima kulturno-istorijskog nasljeđa, koji imaju estetsku, edukativnu i upotrebnu vrijednost. Svilene marame i kravate sa štampanim motivima mozaika sa likom Hipnosa, kartama Koronelija, minđuše, broševi- replike arheološkog nasljeđa, samo su mali dio cijele kolekcije suvenira, koji se izrađuju u muzejskoj radionici.

Kroz kampanju „Ponesi nasljeđe” „Muzeji” već neko vrijeme promovišu svoje eksponate, sa ciljem da informacije o njima plasiraju brzo i da ih posjetioci lako usvoje. Pritom, kaže dr Dušica Ivetić, direktorka “Muzeja”, u kreiranju tih suvenira insistiraju na kvalitetnim materijalima, posebno osmišljenim pakovanjima i informativnim tekstovima.
Maštovita muzejska radionica
-Jedan od važnih segmenata djelovanja muzeja u aktuelnom kontekstu je edukacija različitih starosnih i društvenih grupa. Na to jasno ukazuje i ovogodišnja tema Svjetskog dana muzeja, koja insistira na sprovođenju inovativativnih praksi u ovom cilju i u direktnom kontaktu sa zajednicom. Za naš muzej se pokazalo da upravo suvenirska ponuda, naročito kampanja „Ponesi nasljeđe”, neposredno i nenametljivo edukuje lokalno stanovništvo i podstiče na promišljanje o značaju kulturne baštine, kaže Ivetić za Boka News i dodaje da su poseban akcenat stavili na održivost, pa dio suvenira izrađuju svojoj muzejskoj radionici. Naročitu pažnju posvećuju djeci.

-Koristimo reciklirani kancelarijski papir za izradu replika lapida, posebno dizajniranu ambalažu za nakit, kao i za tradicionalnu izradu maski. U našoj radionici proizvodimo i replike predmeta koje djeca pronalaze na našim arheološkim radionicama, upoznaju se sa njima i nose ih svojim domovima. Dio suvenira izrađujemo na našem 3d štampaču. U radionici izrađujemo i arheološke setove za djecu, društvenu igru „Domicijane, ne ljuti se!” i još niz drugih suvenira, ističe Ivetić.
Legendice za veliku i malu djecu
Pravi “bum” doživjela su izdanja “Kotorskih legendica”, koje su postale popularne među najmlađima, a vole ih i odrasli – roditelji, koji su pronašli dragocjen poklon za rođendane. Na više svjetskih jezika knjige su dostupne i turistima.
-Naša izdanja namjenjena djeci nastaju u želji da se aktivno komunicira sa najmlađima putem priča i ilustracija, a i da se indirektno uključe odrasli. Svako izdanje ističe teme koje smatramo bitnim dijelom kolektivnog nasljeđa. Ilustracije su plod dugogodišnje saradnje sa Anom Rodić i svojom likovnošću i maštom daju posebnost našim izdanjima. Kod pripreme teksta smo sarađivali sa Milkom Kolundžić i Tanjom Vujović. Do sada smo izdali „Kotorske legendice”, zatim „Kotorske legendice – manje znane”, „Kotorske priče o nasljeđu”, „Korak po korak muzej”, „Arheologija za najmlađe”. Tu je i kreativni blok „Skiciraj grad” koji je poziv djeci da se likovno izraze po pitanju različitih tema vezanih za naše nasljeđe i grad. Sve knjige su dostupne na našem i engleskom jeziku, a neka izdanja su prevedena i na italijanski i ruski jezik. U fazi smo prikupljanja materijala za novo izdanje, kaže Ivetić I potsjeća da u Muzeju grada Perasta u ponudi imaju “Detektivsku avanturu” koja je nastala u saradnji sa dječijim piscem Urošem Petrovićem. Cilj avanture je da porodice u zajedničkoj potrazi kroz muzej odgonetnu zagonetke.

Promoteri dobrotske čipke
Inventivni muzejski tim kontinuirano i temeljno radi na zaštiti, oživljavanju tehnike izrade dobrotske čipke – sada već i kroz gotove komade čipke-suvenire.
-Već četvrtu godinu zaredom naša muzejska ustanova organizuje Školu dobrotske čipke u saradnji sa čuvarkom ove plemenite vještine, Nadom Radović. Sve su češći pozivi za učešće na međunarodnim festivalima. Ove godine dobili smo i poziv da budemo partneri na Međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi, koji podrazumijeva i promociju Crne Gore u saradnji sa našom ambasadom u Hrvatskoj. Brojne polaznice naše škole aktivno stvaraju, što je rezultiralo i suvenirskom ponudom čipke, koja je posebno aktuelna za naše sugrađanke i sugrađane. Osmislili smo poseban način prezentovanja čipke u formi nakita kao i dizajn pakovanja, objašnjava direktorka Ivetić.
U najavi sezone ističe izložbu dobrotske čipke i dodjelu sertifikata ovogodišnjim polaznicama škole, za Internacionalni dan muzeja. U maju planiraju i školu izrade mozaika.

Virtuelna rekonstrukcija vile u Risnu, izložba, obnova inventara…
Tokom 2024. godine kroz objekte OJU Muzeji Kotor – Rimska vila u Risnu, Muzej Grada Perasta, Crkva Sv. Pavla, Galerija Solidarnosti, Lapidarijum (Crkva Sv. Mihovila), ukupno je prošlo 30.525 posjetilaca, a ustanova je ostvarila prihod od 128.000 eura. Većina objekata, ističe direktorka Ivetić, zahtijeva konstantno ulaganje i održavanje. Suočavaju se s brojnim problemima na ovom planu, ali se trude da osigurju najbolje uslove za očuvanje eksponata, kao i za prijem posjetilaca/teljki.
-U toku je izrada virtuelne rekonstrukcije vile u Risnu, koja će posjetiocima/teljkama omogućiti da dožive njen nekadašnji izgled i uređenje. U Muzeju grada Perasta, tokom zimskog perioda sproveli smo radove na unutrašnjem održavanju i zamijenili dio vitrina novima, izrađenim prema muzejskim standardima. Plan je da do početka sezone zamijenimo još jedan dio vitrina. U Crkvi Sv. Pavla nadamo se realizaciji nove izložbe u okviru saradnje sa Moravsko zemaljskim muzejem iz Brna, navela je Ivetić.
/M.D.P. – Boka News/