9 C
Kotor

Slušaj online radio

Programom privremenih objekata predviđena je brutalna komercijalizacija kotorske obale, zahtjevaju…

Programom privremenih objekata predviđena je brutalna komercijalizacija kotorske obale, zahtjevaju…
Dobrota – foto Boka News

Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra za Opštinu Kotor za period 2024/28 (Program) planiran je značajno veći broj pristaništa, privezišta, privremenih objekata i kupališta nego što je to bio slučaj sa ranijim dokumentom iste namjene.

U vezi sa tim dokumentom MZ Dobrota I uputila je ranije dopis Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom i organima lokalne javne uprave, u kom je, na obrazložen i programskim dokumentima potkrijepljen način, tražila očuvanje tradicionalne namjene obale i postojećih objekata, prije svega rivi, ponti i mandraća.

Nakon ohrabrujućeg sastanka koji je tim povodom bio održan u opštini Kotor sa predstavnicima JP Morsko dobro prije godinu dana, stvari se, nažalost, nisu pomjerile sa mrtve tačke. Naprotiv, saopšteno je iz MZ Dobrota.

Novim Programom predviđena je brutalna komercijalizacija kotorske obale koja doslovno otima javni prostor od njenih građanki i građana, prostor koji su generacije ovdašnjeg stanovništva gradile, kultivisale i koristile stoljećima. Kreće se ”od nule”.

Flagrantno se ignoriše  ne samo materijalno i nematerijalno nasljeđe ovog prostora, već i egzistencijalni interesi i potrebe lokalnog stanovništva i prioriteti koji bi oni morali imati u odnosu na ostale ponuđače na tenderu. Ugrožavajuće je i ponižavajuće za građanke i građane Boke da moraju pod istim uslovima kao i bilo ko drugi zakupljivati pontu koju su njihovi đedovi gradili, a oni obnavljali i o njima brinuli cijelog svog života.

Problemi novoga Programa samo su uvećani i produbljeni na povremeno karikaturalan način, kao što je to slučaj sa nekim ”kupalištima” na teritoriji naše mjesne zajednice, čiji su potencijalni zakupci u zakonskoj obavezi da ”kupalište sa vodene strane ograde postavljanjem plutajućih međusobno povezanih bova”. Problem je međutim u tome što ovakva rješenja direktno onemogućavaju korištenje nekih mandraća koji su ušli u obuhvat ”kupališta”. Mandraći naime služe tome da se u njima vezuju i čuvaju barke, a ako je mandrać opasan nizom bova na udaljenosti 100m od obale, kao što to propis (Pravilnik o bližim uslovima u pogledu uredjenosti i opremljenosti vrstama i uslovima korišćenja kupališta na moru) nalaže, barka u njega ne može ući.

Veliki broj novih pristaništa i privezišta koji je predviđen novim Programom od lokalnog je stanovništva oduzeo čitav niz ponti na kojima se (od) ove godine neće moći kupati. Ovo s pravom revoltira mještane, koji neće sjedati skrštenih ruku dok im se pred nosem otima prirodno i kulturno nasljeđe, tradicija i način života. Potrebe, interesi i način života mještana ne smiju se  bezočno ignorisati, već  moraju biti polazna osnova  planiranja i upravljanja obalom, jer je ona integralni dio našeg života.

Vaši Programom predviđeni privremeni objekti u produženom su trajanju fizička prepreka u našem životu, a naši prethodni zahtjevi koji su sa vaše strane ignorisani nisu vam bili nepoznati prilikom sačinjavanja ovakvog Programa. Rezultat može biti samo još veća nepodnošljivost života koji nam namećete i planirate za nas.

Kotor – foto Boka News

Potcrtavamo, mi ne tražimo bolje uslove tendera, nego se borimo za dostojanstvene uslove života.

Zahtijevamo da bez odlaganja stavite van snage Program privremenih objekata u zoni morskog dobra za Opštinu Kotor 2024-2028. jer sve mjesne zajednice u Kotorsko Risanskom zalivu dijele iste probleme i imaju isti interes.

U tom smislu, MZ Dobrota I je osigurala podršku svih mjesnih zajednica sa teritorije kotorske opštine, od Stoliva do Kostanjice, saopšteno je danas iz ove MZ.

Najčitanije