Novi multifunkcionalni centar za razvoj malih i srednjih preduzeća u crnogorskoj poljoprivredi i ribarstvu, biće jedan od rezultata prekograničnog projekta Food4Health (hrana za zdravlje), čija realizacija je počela u junu, a trajaće do kraja 2022. godine.
Slični centri biće izgrađeni i u Italiji i Albaniji, jer je riječ o prekograničnom projektu koji Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore realizuje u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, ministarstvima poljoprivrede Albanije i Italije, kao i još tri naučnoistraživačke institucije sa područja Italije i Albanije.
Rukovodilac projekta dr Milica Mandić, iz Instituta za biologiju mora, objašnava da je ovaj projekat odobren u okviru IPA Interreg poziva za tematske projekte prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru.
„Projektom je planirana dogradnja zgrade Instituta za biologiju mora u ukupnoj površini od oko 260m2, za izgradnju moderne, kompletno opremljene laboratorije za inovativna istraživanja iz oblasti marikulture, sprovođenje obuka i transfera znanja i tehnologija, proizvodnje hrane, sa svim naučnim, tehničkim i tehnološkim kapacitetima koji će parirati regionalnim centrima sličnih djelatnosti“, kazala je Mandić.
Ova multifunkcionalna laboratorija će biti i u funkciji pružanja pomoći uzgajivačima školjki i ribe, kao i svim onima koji su zainteresovani za proizvodnju hrane iz mora.
„Osnovni cilj projekta, jeste transfer znanja između sektora visokog obrazovanja – istraživanja iz oblasti morske akvakulture i privrednog sektora – sektora proizvodnje visoko-kvalitetne hrane u moru“, objašnjava Mandić.
Ovaj projekat omogućiće i međunarodno povezivanje i razvoj tržišta, brendiranje lokalnih tradicionalnih proizvoda, a sve kroz razvoj nauke i povezivanje sektora visokog obrazovanja sa sektorom privrede.
„Najveći doprinos će biti postignut formiranjem mrijestilišta kamenica (Ostrea edulis) u laboratorisjkim uslovima koje će se sastojati od dva dijela – dijela za uzgoj mikroalgi i dijela za kondicioniranje matičnog jata i proizvodnju mlađi kamenica“, navodi Mandić.