“U vremenu kada se površnost i duh zabave pokušavaju predstaviti vrijednostima, misija Mjesne muzike Đenović dobija na značaju”, istakla je sinoć sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo, na promociji monografije “100 godina Mjesne muzike Đenović”, upriličenoj u Dvorani Park, u okviru programa obilježavanja Dana opštine.
Misiju đenovičke muzike ona je definisala kao čuvanje od zaborava i vrednovanja duha i zajedništva mjesta, proširivanje vidika i obogaćivanje repertoara, kao i prenošenje iskustva i uključivanje u rad mladih bez njegovanja isključivosti po bilo kojoj osnovi.
Uz čestitke za dosadašnji rad, Zambelić Pištalo poželjela je muzičarima iz Đenovića da i u budućnosti budu putokaz mladima ukazujući im na tradiciju i raznolikost Novog, da “otrgnu od zaborava stare melodije i note i čine nas i dalje ponosnim“.
Zambelić Pištalo podsjetila je da je Mjesna muzika Đenovići ponikala na temeljima tamburaškog društva Đenović, da je tokom prethodnog stoljeća ostavila značajan trag i dala doprinos kako u kulturnom tako i svakodnevnog životu i Đenovića i Novog.
Prepoznajući njenu važnost kao ambasadora kulture grada, ali neophodnost stabilnije podrške radu Mjesne muzike, Opština Herceg Novi je po prvi put obezbijedila finansijske pretpostavke za njen nesmetan rad, uvrstivši ih kao posebnu stavku u opštinski budžet.
Monografija objavljena povodom 100 godina Mjesne muzike Đenović sadrži, kako je rekao predsjednik društva Mirko Mustur, „istoriju društva od osnivanja tamburaškog orkestra 1919. godine, pa limenog orkestra deceniju kasnije, do danas“. On je informisao i da su autori ovog vrijednog djela mr Gligo Odalović, koji je opisao prvih 80 godina, i Milica Matović koja je urađeno dopunila bilježeći storije koje su se nizale protekle dvije decenije.
”Sve je za mene počelo kada smo shvatili da moramo puno toga da obavimo u ovoj godini jer i bi bilo prikladno imati dokument o kojem večeras pričamo”, rekla je Matović.
Dodala je i da je imala podršku sa svih strana, posebno od članova đenovičke muzike koji su joj pomogli da nađe svaki zapis, svaku publikaciju, pa i orkestara iz Budve, Tivta, Kotora.
“Ova publikacija meni je važnma jer nije to samo želja da ja sviram i da hoću u novi vijek Mjesne muzike Đenović. Hoću i da svi mi, naša djeca i kasnije svi koji to žele, budemo tu zajedno, da budemo dio Mjesne muzike Đenović. Nadam se da ćete, kada prelistate monografiju, svi shvatiti da je moj cilj bio da se i dalje okupljamo, da se svi ovako volimo jer sam ja sa ljudima iz Mjesne muzike Đenović naučila kako se stvarno voli drug, kako se čuva brat i voljela bi da to u ovome prepoznate”, ispričala je Matović.
Program je vodio Boris Malović, a veče su obojili muzikom članovi Mjesne muzike Đenović Branko Rajačić i Radovan Čeprnić.
Podsjetićemo, proslavu vijeka postojanja članovi Mjesne muzike Đenovići započeli su novogodišnjim koncertom u svom mjestu, a nastavili koncertima na Prazniku mimoze i na Kanli Kuli.