Tim španjolskih arheologa otkrio je drevnu rimsku olupinu kod otočića Cabrera, blizu južne obale Majorke.
Olupina je stara oko 1800 godina, nađena je na 70 metara dubine, a istraživanje je predvodio institut IBEAM. Pronađeno je čak tisuću do dvije tisuće amfora, a brod se praktički nalazi ispod mnoštva amfora gdje leži netaknut gotovo dva milenija.
U IBEAM-u kažu kako se radi o jednoj od najbolje očuvanih olupina takve vrste na zapadnom Mediteranu. “Koliko mi znamo, ovo je prvi put da je nađena netaknuta olupina takve vrste u španjolskim vodama”, rekao je Javier Rodríguez, jedan od povodnih arheologa koji je sudjelovao u istraživanju.
Ključ očuvanja bio je u činjenici da se nalazi na teško dostupnoj lokaciji i u vodama koje su dio nacionalnog parka. Da se tamo nešto nalazi prvi su posumnjali lokalni ribari kada su našli dijelove amfora u svojim mrežama, a potom su o tome obavijestili IBEAM koji je poslao robota u istraživanje prošloga proljeća. Tada je otkrivena velika količina amfora na morskom dnu.
Potom su, prije dva – tri mjeseca, dva profesionalna ronioca po uputama IBEAM-a provela pretraživanje i pri tome napravila 2000 snimaka, što je pomoglo u utvrđivanju lokacije olupine. Arheolozi vjeruju kako je olupina dugačka oko 20 metara, a nađene posude su oko metra dužine. Vjeruje se da je to bio brod na trgovačkoj ruti iz sjeverne Afrike i Španjolske na putu prema Francuskoj ili Rimu.