Piše: Ramiz Hadžibegović
Rijetko je povoljna okolnost da jedna značajana godišnjica ima svoje jedinstveno začudne trenutke, svoju mjeru, posvećenost, pažnju i svoju poentu.
Upijajući jednostavnu filozofiju života, ovaj jubilej mirno i spokojno leži u tihoj i diskretnoj realnosti. Dvadeset godina rada portala Montenegrina.net, zaslužuje duboko poštovanje, sva priznanja i iskrene čestitke. Ovaj jubilej stavlja u kontekst ostvarene, prisutne i pred ispit vremena, ostvarene vrednosti jedne dragocene i značajne institucije, utemeljene kreativnim i autentičnim autorskim konceptom.
Kako iz kulturnih okonosti, tako i iz individualne kreativnosti, Montenegrina se svojim univerzalnim aspektom pojavljuje na horizontu medijske recepcije Crne Gore 2004. godine, kao samozadata, samorazumljiva i samoispunjena činjenica. Sa izuzetnom posvešćenošću, uredništvo postavlja visok nivo pismenosti i kulturne sadržajnosti rubrika i tema. Na tom putu kreativnih izazova redakcija pronalazi meru odnosa između tradicionalnog i modernog, aktuelnog i publicističkog. Povratak starim vrednostima zaodenut je novim tehnološkim načinom predstavljanja, dok se koherentna programska koncepcija i misija temelji, sa većim stepenom prioriteta, na kulturološkim postulatima tradicije, nasleđa i kulture sećanja. Ovim zahtevnim kvantumom, želeli su da ponude meru razumevanja za svakog čitoca, kako u izboru tema, tako i u načinu njihove obrade, uvereni da jezgrovite i slikovite refleksije, u sinhroniji i na moderno prihvatljiv način, čuvaju našu prošlost, tradiciju i samosvojnost, koje su osnova na kojoj je zasnovan i osmišljen projekat ovog portala. Na tom putu kreativnih izazova jasne vizije, nastojali su, s punom posvešćenošću, da pronađu meru odnosa između sadržaja tradicionalnog i modernog, umetnosti i dizajna, tehnologije i zanatstva.
Kulturološko nasleđe i tradicijska vertikala bili su motivsko i tematsko uporište redakcije, koja nastoji da iz dubine prošlosti reinterpretira i osvetli našu kulturnu tradiciju i duhovnu samosvest preko interneta. To više nije samo istorija jednog naroda, već vekovni amanetni supstrat koji su naši preci svojim znanjem, duhom, vaspitanjem, delovanjem i ponašanjem, uneli u svoj svakodnevni način života. Nesvesni (ne)moći, svoje snage i nosivosti, redakcija je na svoja leđa natovarila prevelike nade
i očekivanja, budući da moderan čovek, otuđen, nije spreman da uspostavi istinsku vezu sa nasleđem. S druge strane, programska misija koju realizuje Montenegrina daleko je od svake strategije i valorizacije kuturnih institucija Crne Gore, koje bi finansijski podržale ovaj projekat. Pa ipak, svesni činjenice da se nijedna civilizacija ne može razvijati bez oslonca na sopstvenu tradiciju i korene, kreatori ovog portala su sa velikim entuzijazmom i energijom ušli u ceo projekat.
Od samog početka Montenegrina tematski, sadržajno, suštinski i hronološki zalazi u neponovljivi ambijet tradicije i kulture, umetnosti i nauke, književnosti, muzike, mode gastronomije…, jednog malo zaobiđenog prostora; uranja u složenu psihološku strukturu ljudi ovog podneblja i tragiku duboke patrijarhalne dekadencije; prenosi, doslikava i prepričava autentične običaje, pojave i sudbine življenja na prostoru zemlje i druge narative vremena, prošlosti i današnjice. Koncepcija kakvu od početka sprovodi ovaj portal pokriva onaj bitni segment kulture jedne države, čiji dobar deo često zna ostati van širih strategija koje se bave valorizacijom materijalnog i nematerijalnog nasljeđa, što u konačnom predstavlja veoma važnu dopunu procesu otkrivanja i afirmisanja crnogorskog kulturnog nasleđa. Zahvaljujući takvoj uređivačkoj fokusiranosti, stručnoj i laičkoj javnosti omogućen je uvid u često nepoznate slojeve narodnog stvaralaštva, kako onog materijalnog tako i onog koje se čuva u sećanju ljudi. Bez takvih pisanih tragova, veliki deo nasleđa izgubio bi svoju autentičnost ili nestao u neumoljivom toku vremena.
U prvim godinama rada, podležući raznim iskušenjima, egzistirajući između nade i strepnje, mogućnosti i želje, inspirativnog inata i izostanka svake podrške od strane nadležnih institucija kulture, rasla je i sumnja u rizik pomanjkanja koncentracije, kondicije i snage za ovaj lavovski, intelektualni i duhovni, zamah. U toj tački bila je i suština izazova, strepnji i stremljenja. U nadi da će sumnji doći kraj, i da će svemu kucnuti čas, taj institucionalno nevidljivi invaliditet državnih organa, traje dve decenije, bez naznaka da će se i ubuduće bilo šta promeniti. U toj igri poremećenih dimenzija i raskoraka između razuma i stvarnosti, neko gura voz za prošlost, a neko traži isitinu za budućnost, bez zajedničke usaglašene mere smisla. Kako god, prekasno za odgovore, koliko i za razumevanje i ravnodušnost. Štaviše, u takvoj finansijskoj oskudici lepo je biti ovako bogat, kao Montenegrina.net.
Uprkos svemu, kao angažovani intelektualac, izoštrenih stavova, i baštinik kulturnih i civilizacijskih okvira, Vesko Milović, preuzima na svoja pleća sav angažman. Kao istočnjački mudrac, odgovoran, predan organizovan, fokusiran i savestan, koji posvećeno gleda u svoju unutrašnju zvezdu, istrajno nastavlja, ponekad se i zaustavlja, uveren da je njegova plemenita misija, koja ostaje na stranicama Montenegrine, najveća čast, zadovoljstvo i moć. Uz kulturološki i profesionalni dignitet, njega drži snaga iskrene potrage za novim činjenicama, novim saznanjima, nedostupnim tekstovima i aktuelnim kulturnim dešavanjima. On ne posmatra sveukupan kompleks kulture iz jedne vizure, već kroz rastresitu duhovnu komponentu. Iako kolektivna tvorevina, kultura se izgleda ispoljava na najbolji način kroz darovite pojedince. Uz iskustvo i strast prema ovom angažmanu, fascinantan je njegov profesionalni fokus i elan da brine o svakom detalju uredničkog posla, ili opus opificem probat.
Jednom prilikom, razgovarajući o njegovom veoma kondenzovanom i svakodnevnom angažmanu, čuo sam od Veska i ovu rečenicu: U vremenu kad je svaka stvar izmeštena iz zglobova, Montenegrina mi pruža mnogo radosti, ali mi uskraćuje i neke druge životne povoljnosti i mogućnosti. I zbog toga, kako godine prolaze, sve dublji biva moj naklon prema onom što Vesko radi, stvara i ostavlja. Doista, samo se ljubavlju može osmisliti postojanje jednog ovakvog sajta, jer u jednačenju sa svojim sopstvom, on ostvaruje male katarze duhovnog vaskrsnuća.
Sa svešću o značaju očuvanja nacionalne kulturne baštine i ličnom savešću, koja tu svest održava, motiviše i uobličava, ovaj elektronski format revitalizuje i predstavlja svojevrsnu misiju registrovanja svih onih pojava i fenomena čime je omogućen dodatni uvid u međusobna prožimanja različitih kultura na ovom prostoru. Sadržaj i kvalitet portala je takav da u svakom pogledu izražava ozbiljnu i zahtevnu analizu kakva je u pravilu namenjena publicističkim delima visoke vrednosti, i nešto čime Crna Gora može da se ponosi pred svetom. Izuzetno upečatljiv utisak ostavlja stvaralačka simbioza dostojanstvenog akademizma, uz ubedljiv urednički stav, dostojanstvenost, izuzetnost, reprezentativnost. Zahvaljujući sintezi novog vremena i novog iskustva, upravo u ovakvoj postavci kreativnog aktivizma, koja priznaje tu nezaobilaznu ličnu komponentu, ne spuštajući kriterijume, principe, ne pristajući na površnost, krije se sva snaga uredničkog potencijala. Ovakvom programskom strategijom i modernom interpretacijom, Vesko živi uveliko ispred svog vremena, ne brinući kakav je drugima, koliko ga brine kakav da bude sebi samom, u takvom radu i naumu.
Kao supstrat najdublje kulturne sedimentacije, kao budna svest, Montenegrina uspostavlja prošlost kao našu širu savremenost, kao ugroženu celinu koja se neprekidno redefiniše, ili kao prostor parcijalnog smisla. Od svojih saradnika, čitaoca i pratilaca odavno je dobila zaštitu u vidu sveopšteg konsenzusa. Preko velikog broja svojih vernih saradnika – autora, Montenegrina je svojim memorijskim kodovima, vernim i serioznim tumačem kulture sećanja, izgradila respektabilan status ne samo u Crnoj Gori i bivšoj Jugoslaviji, već i mnogo šire. Kao sociofilozofski, kulturološki, istorijski, etnološki, ontološki, antropološki, književni, pa i sociološko-esejistički optikum, kao autentična pojavnost trajnih vrednosti naših predaka neophodna svakom naraštaju i vremenu, Montenegrina egzistira kao oda dostojanstvu prošlosti koje pripada svima i svakom bez izuzetka. Ovaj elektronski portal je svedočenje i ogled o pravim i najskrivenijim vrednostima tradicijske i savremene duše crnogorskog naroda, očišćene od suvišne dekorativnosti i naracije.
Kulturno iskustvo prošlosti pokazuje svoju relevantnost u formiranju čovekovog individualnog i kolektivnog identiteta. Ukoliko ne postoji jasna svest i adekvatna poveznica, o hiljadugodišnjoj istoriji, onda se ona pokazuje kroz arhetipove kolektivno nesvesnog, opominjući savremenike na njihov odnos prema životu naših predaka i prema njihovom pogledu na svet. Na tom tragu Montenegrina svojim podsticajnim, izazovnim i pažljivim tematskim izborom čuva horizonte geografsko-ontološkog nasleđa, njegove prenosive obrasce verovanja i istorijskog pamćenja; ona otvara dveri prošlosti i tajanstvene odaje u kojima se skriva neprocenjivo blago tragova naše tradicije. Na moderan i sasvim prihvatljiv način, svojim ambicioznim formatom i obimom, ova institucija ostaje dragocena i svojevrsna antropološka riznica sjanih tema i arheologija znanja. Kao budna svest i otvoren dijalog, uspostvlja prošlost kao našu širu savremenost, ili kao prostor parcijalnog smisla.
„Upornim radom, iz godine u godinu, obogaćivao se sadržaj portala i pravilnim izborom objavljenih priloga stvarala se veoma značajna arhiva tekstova iz raznih oblasti: arhitektura, književnost, likovna i primijenjena umjetnost, muzika, scenska umjetnost (film, pozorište), humor-satira-karikatura, strip, moda, istorija, jezik, antropologija, religija, gastronomija, reportaže – putopisi, galerije, crnogorska prezimena i imena, porijeklo, dijaspora… Koliko je ovakav projekat bio neophodan, najbolje govori podatak da je u 2004. godini zabilježeno 1770 pregledanih strana, da bi poslednjih godina taj broj prešao milionsku cifru… Na sajtu ima preko devet hiljada postova i preko pedeset i dvije hiljade fotografija… Brojni inostrani portali, biblioteke i naučne zajednice, na svojim sajtovima koriste sadržaje sa portala Montenegrine.net, što je još jedna značajna potvrda kvaliteta rada članova i saradnika.
Uviđajući značaj ovog projekta i njegovu pośećenost, skoro sve institucije kulture od nacionalnog značaja predstavljaju svoju djelatnost na njemu. Veliki broj festivala, koji se, posebno u ljetnjem periodu, organizuju u velikom broju, svoje aktivnosti predstavljaju i promovišu putem ovog portala. Većina njih izražava želju da im budemo medijski sponzori, što u granicama svojih mogućnosti radimo. Stvaraoci iz raznih oblasti imaju mogućnost da se predstave i da promovišu svoje stvaralaštvo“.[1]
Izvan svih puteva, sigurna u svoj put, koji se ni sa kojim drugim ne može pobrkati, kao ogledalo koje ulepšava lice Crne Gore, postalo je i ostalo uzor sve do danas. Jezikom lišenim svake banalne narativnosti, ova kompleksna slika doprinosa i značaja, svedoči o vremenu i vrednostima kojih više na ovim prostorima nema i koji do sada nisu bili na internetu; čuva horizonte crnogorskog i iskonskog prostora, duhovnu vertikalu koja se duž kulture sećanja spušta ka istorijskom pamćenju i arhetipskim znamenjima; predstavlja svojevrsni otpor doslednom, organzovanom besmislu i neguje naša iskustva. Čuva arhaične izraze zapretene u našem kolektivnom pamćenju. Montenegrina afirmiše napor za obnavljanjem i proširenjem razumevanja tradicije i običaja, savlađujući distancu koja nas deli i čini bliskim.
Sa snagom iskrene potrage, u vremenu raznoraznih manifestacija nereda, kad globalizacija poravnava kulturno nasleđe, neomeđena od bilo koga, ili bilo čega, kao kulturna institucija i legat od posebnog značaja, kao ogledalo i most sadašnjeg i budućeg vremena, Montenegrina zaslužuje da ima mnogo bolji tretman kod nadležnih državnih institucija kulture. No, bez obzira na to, čuvajući svoju autonomnu mudrost i neveselu stvarnost, ona će, bez dileme, biti trajno valorizovana u sećanjima naših pokolenja, kao ovovremeni damar i raskošan vez emocija, kao dragoceno svedočanstvo otmenosti, autoriteta i mera ljudske vrednosti.
[1] Vesko Milović: Montenegrina.net – Prođe ljeto dvadeseto (2024).