Filološkinja Jasmina Bajo iz Kotora, predsjednica Udruženja bibliotekara Crne Gore, voditeljka je okruglog stola, posvećenog 100-godišnjici objavljivanja knjige “Čarobni brijeg” Tomasa Mana, koji će biti održan večeras (16. jula) od 21.30 sati u Kreativnom Habu, u sklopu programa Pjace od knjige KotorArta.
Na ovu temu govoriće književna kritičarka Nataša Anđelković, naučna saradnica Instituta za književnost i umetnost u Beogradu i Jelena Knežević, docentkinja za oblast njemačke književnosti, Univerziteta Crne Gore.
-“Čarobni brijeg” je jedan od najvećih romana njemačke i svjetske književnosti. Autor ne oslikava samo specifični duh vremena, dekadenciju evropske građanske klase prvih decenija 20. vijeka, već čini i modernistički napor da čitavu jednu tradiciju, i književnu i kulturnu, razobliči upravo putem obrazaca koji stoje u njenoj osnovi. Roman bilježi duh predratne Evrope i bolesti savremenog svijeta, koje su i danas više nego aktuelne: izolaciju, masovne epidemije, nevolje napretka i industrijsko otuđenje. O tome zašto nam je dijaloško sučeljavanje s drugima i sa sobom danas potrebnije nego ikad prije i zašto je karnevalsko izvrtanje i preokretanje ustaljenog poretka nužno za otrežnjenje i saznavanje istine razgovaraćemo na tragu karnevalskog osjećanja svijeta u “Čarobnom brijegu”. Man pokreće pitanja o ljubavi, gubitku, vremenu, o tome što znači biti ostvarena osoba u svijetu i što znači suočiti se sa smrću. Upravo ovaj pojam bolesti i smrti kao neophodnog puta ka znanju, zdravlju i životu čini “Čarobni brijeg” univerzalnim romanom. Univerzalnost ovog romana, između ostalog, svjedoče i neka vrsta poređenja tadašnje atmosfere u Evropi pred početak Velikog rata i danas, kao i poređenje sadašnje svjetske elite i ondašnje elite, gdje se i u jednom i u drugom vremenu povlašćeni susreću upravo u Davosu, stoji u najavi tima književnog programa KotorArta.
/M.D.P./