7 C
Kotor

Slušaj online radio

Rusi se od koronavirusa sklanjaju u svoje skromne dače

Moskva – foto Hina/EPA

Nakon što je radni vijek proveo kao podmorničar u ruskoj Sjevernoj floti, Ivanu Černišjovu nije se problem naviknuti na život u karanteni, posebno stoga što, kao i mnogi drugi Rusi, može pobjeći na selo.

“Ovdje je dobro. Uzgajat ćemo mrkve i jagode, a možda i krumpire”, kaže 78-godišnji umirovljeni mornar dok mu supruga Ljudmila obrezuje ruže u vrtu.

Suprotno od stotina milijuna ljudi koji zbog koronavirusa zaglavili u gradovima, mnogi Rusi imaju drugu opciju – bijeg u svoje dače, male kuće na selu, podignute na parcelama koje su sovjetske vlasti velikodušno dijelile radnicima iz gradova.

Naraštaji Moskovljana provodili su vikende i ljetne praznike u dačama, obično na sat ili dva vožnje od grada. Najčešće su to drvene ili ciglene kućice s pripadajućim vrtom.

A pošto broj oboljelih od koronavirusa raste, dače su ovo vrijeme postale i dobrodošlo utočište od bolesti.

“Izvrsno je biti vani, možemo šetati prirodom bez maski”, kaže Arina Bannikova, 26-godišnja arhitektica koja s majkom, sestrom, dvjema mačkama i psom boravi i u dači u Sokolnikiju, naselju udaljenom sat vremena vožnje sjeverozapadno od Moskve.

Gotovo pola ruske populacije ima daču i kada su vlasti počele uvoditi mjere ograničavanja kretanja u Moskvi, tisuće su pobjegle iz grada.

Povratak na selo

Usto, u prva dva tjedna travnja pet puta su porasli zahtjevi za unamljivanjem dača, po podacima portala za nekretnine cian.ru.

“To je zanimljivo jer je posljednjih deset godina fenomen dača bio u ozbiljnoj krizi”, kaže antropolog Mihail Aleksejevski.

“Sada ih se mnogo odjednom sjetilo da je posjeduju i počeli su hitni popravci. Instalacije i dobra internetska veza u tome su imale prioritet”, rekao je.

Dače su bile silno popularne u SSSR-u i u godinama neposredno nakon njegova raspada, kada su mnogi svoja dvorišta pretvorili u povrtnjake kako bi nadomjestili nestašice hrane.

Ali kako je ruska ekonomija rasla u 21. stoljeću, mnogi su odustali od svojih vikendica i vikende počeli provoditi u trgovačkim centrima, novim restoranima i u kinima. Zloglasne prometne gužve petkom na izlasku iz grada dodatno su dačama smanjile privlačnost.

“Dača je u SSSR-u bila bijeg od realnosti. Ali u globaliziranom svijetu ponekad ima zanimljivijih stvari od sadnje povrća”, rekao je Aleksejevski.

Ali s dolaskom koronavirusa otpale su mnoge opcije za zabavu i Rusi su se počeli vraćati na selo. A ondje se i osjećaju sigurnije.

“Ne mogu reći da sam potpuno zaštićena od virusa, ali ovdje se osjećam 90 posto sigurnom”, rekla je Natalija Sapiga, 53-godišnja učiteljica, u svojoj dači u Sokolnikiju.

Izvor:Hina

Najčitanije