14 C
Kotor

Slušaj online radio

Sevdalinka na listi nematerijalnog kulturnog naslijeđa UNESCO-a

Sevdalinka na listi nematerijalnog kulturnog naslijeđa UNESCO-a
Proces upisa sevdalinke na Reprezentativnu listu UNESCO-a trajao je nekoliko godina (Mustafa Ozturk / Anadolu Agency via Getty Images)

Sevdalinka, bosanskohercegovačka gradska i narodna pjesma upisana je na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva UNESCO-a, javlja agencija Anadolija.

“Danas je taj svečani trenutak da Federalno ministarstvo, koje i jeste i kandidiralo sevdalinku, ima prigodu da kaže kako je taj proces okončan, uvjerena sam na veliku radost svih žitelja, ne samo Federacije BiH, nego cijele Bosne i Hercegovine”, kazala je ministrica kulture i sporta bh. entiteta Federacije BiH Sanja Vlaisavljević.

Na konferenciji za medije, održanoj u Sarajevu, istaknuto je kako je proces upisa sevdalinke na Reprezentativnu listu UNESCO-a trajao nekoliko godina.

Pomoćnica ministrice Mirela Milićević-Šečić, koja je sa svojim timom radila na ovom procesu, kazala je da ovim činom sevdalinka postaje “dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naroda i bogatstva nematerijalne baštine zemlje”. Podsjetila je da je Bosna i Hercegovina u okviru te kategorije do sada na listu UNESCO-a upisala Zmijanjski vez, Konjičko drvorezbarstvo, Branje trave ive na Ozrenu, Običaj košenja na Kupresu te, u okviru serijske nominacije, Uzgoj konja lipicanaca.

“U Paragvaju se održava 19. sesija Međuvladinog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu na kojem će upis sevdalinke biti ozvaničen. Ipak, jako je važno da smo mi već prije mjesec dana dobili zvaničan izvještaj evaluacijskog tijela UNESCO-a, koji je godinu dana razmatrao sve elemente naše nominacije, kako bi mogli donijeti svoje mišljenje o njoj. Po svih pet kriterija, sevdalinka je ispunila sve uvjete i potpuno je nedvojbeno njeno mjesto na ovoj svjetskoj listi”, istakla je Milićević-Šečić.

Potvrda izuzetne vrijednosti

Stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta dala je akademska zajednica, učešćem predstavnica dvije visokoškolske institucije, Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru.

Tamara Karača-Beljak, sa Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, kazala je da ta institucija mnogo radi na promovisanju tradicijske muzike BiH.

“Upis sevdalinke, a beskrajno smo radosni zbog toga, nam je otvorio vrata i pokazao kako se može raditi i kako na Reprezentativnu listu UNESCO-a mogu doći i neki drugi oblici tradicijske muzike Bosne i Hercegovine”, rekla je Karača-Beljak.

Lidija Vladić-Mandarić, profesorica na Sveučilištu u Mostaru, koja je, također, učestvovala u procesu upisa sevdalinke na listu, rekla je kako “priznanje nije samo potvrda njene iznimne vrijednosti, već i poziv svima da preuzmemo odgovornost za njezinu trajnu zaštitu i prenošenje”.

“Sevdalinka nije tek glazbeni izraz. Ona je živuća povijest, pjesma koja nosi glas naroda, svjedočanstvo o prošlim vremenima i osjećajima koji nas spajaju. Na Sveučilištu u Mostaru, a posebno na Studiju glazbe, duboko smo svjesni snage sevdalinke kao kulturnog fenomena i njenog neizmjernog značaja u oblikovanju našeg bosanskohercegovačkog identiteta”, kazala je Vladić-Mandarić.

Konferencija je počela izvođenjem sevdalinke “Kraj potoka bistre vode” u interpretaciji Mensure Bajraktarević.

Najčitanije