12 C
Kotor

Slušaj online radio

Singapurska luka budućnosti zainteresovana za saradnju sa Lukom Bar

Singapurska luka budućnosti zainteresovana za saradnju sa Lukom Bar
Singapurska-luka-buducnosti-zainteresovana-za-saradnju-sa-Lukom-Bar- foto Vlada

Singapurska luka zainteresovana je za saradnju sa Lukom Bar.

“Tek nekoliko stotina radnika na 1,34 hiljade hektara površine, brine se za milione kontejnera i stotine brodova – to je luka budućnosti koju u Singapuru već žive”, navodi se u saopštenju iz Kabineta predsjednika Vlade, Milojka Spajića, koji boravi u radnoj posjeti Singapuru.

Na djelu je, naizgled jednostavan, a u stvari vrlo kompleksan automatizovani proces, vidio i Spajić, koji je nakon sastanka sa ministarkom za trgovinske odnose Singapura, Grejs Fu, posjetio luku Tuas.

Ambiciozan projekat za cilj ima da kroz više faza Tuas postane najveća automatizovana luka na svijetu, a samo za godinu uvećali su kapacitete 40 odsto. Uz to su smanjili emisiju štetnih gasova, jer se za većinu poslova koristi energija iz obnovljivih izvora – do 2050. žele da luka bude karbonski neutralna.

„Mi smo mala zemlja i imamo ograničeno domaće tržište, ali smo kombinacijom luke i aerodroma, osigurali dolazak ogromnog broja velikih kompanija iz inostranstva, jer možemo da izađemo u susret gotovo svim zahtjevima. Postali smo čvorište, a povezanost nam je omogućila da razvijemo ekonomiju. Sada to nastavljamo upotrebom modernih tehnologija, kao što je to slučaj u luci Tuas“, istakla je Fu, koja je u singapurskoj Vladi zadužena još za održivost i životnu sredinu.

Luka Singapur posluje u 45 zemalja, na 179 lokacija i ima 66 terminala.

Tu ne žele da se zaustave, kazao je u razgovoru sa Spajićem izvršni direktor PSA internationala, Ong Kim Pong.

Zainteresovani su i za saradnju sa Lukom Bar, koja bi mogla biti slično čvorište za Balkan i šire.

„Luka u Baru nije valorizovana na adekvatan način, a ima veliki potencijal. Željeznicom postoji konekcija sa zemljama Evropske unije (EU), a ulazimo u rekonstrukciju te infrastrukture uz finansijsku podršku EU. Izgradnjom auto-puteva dodatno ćemo unaprijediti povezanost i time omogućiti da se iskoristi puni potencijal barske luke“, naglasio je Spajić.

Luka u Singapuru i danas privlači veliki broj direktnih stranih investicija, a Fu je objasnila i zbog čega kompanije vole da posluju u njihovoj zemlji.

„Kompanije imaju povjerenje u sistem Singapura, da se ovdje sve radi po pravilima, da nema korupcije i to je naša najveća prednost. Recimo, ako želite da radite posao u jugoistočnoj Aziji, ovdje ćete dobiti znanje i upustva kako da to počnete, zato dosta velikih poslova regiona kreće baš iz Singapura“, naglasila je Fu.

Spajić je zaključio da i Crna Gora, zbog malog domaćeg tržišta, mora povećati broj eksternih zahtjeva, a jačanje vladavine prava promijeniće sliku države u očima kredibilnih multinacionalnih kompanija.

Najčitanije