U Srbiji je u zadnja 24 sata preminulo još sedmero oboljelih od covida-19, a zabilježena su 284 nova slučaja zaraženih koronavirusom, tako da je broj zaraženih porastao na 1908, saopšteno je u nedjelju na konferenciji za medije zdravstvenog stožera Vlade Srbije.
Od subote popodne do nedjelje u 15 sati testirano je 959 osoba, dosad su hospitalizirane ukupno 1082 osobe, od kojih je 98 pacijenata na respiratorima.
U privremenoj bolnici, organizovanoj u dvoranama Beogradskog sajma, smješteno je 88 pacijenta s lakšom kliničkom slikom, a jedan od njih je na temelju dvaput potvrđenog negativnog testa otpušten kao oporavljen od covida-19.
U Srbiji je od službene pojave epidemije 6. marta do nedjelje u 15 sati testirano ukupno 7360 građana, preminula je 51 osoba, a postotak smrtnosti u odnosu na broj zaraženih je 2,67 posto.
“Promjenit ćemo se mi poslije covida-19, ostat će strah od koronavirusa… Trebamo pričekati još neko vrijeme i vidjeti kako će se stvari dalje razvijati, kakva će biti situacija na južnoj hemisferi”, oscijenio je epidemiolog i član zdravstvenog stožera dr. Predrag Kon.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je ranije danas novinarima da je koronavirusom zaraženo i 60 pripadnika Vojske Srbije koji su radili na prijemu i trijaži državljana Srbije po povratku iz inozemstva.
Ministar obrazovanja Mladen Šarčević izjavio je da kod jednog od njegovih savjetnika te još dvoje djelatnika ministarstva potvrđen koronavirus.
Prošlog tjedna od covida-19 preminuo je tajnik u ministarstvu za zaštitu okoliša.
Srbija u iščekivanju udarnog vala u petom tjednu od početka epidemije priprema dodatne kapacitete privremenih bolnica, među kojima je Vojnomedicinski centar (VMC) u beogradskoj općini Palilula sa 106 priključaka za kisik i 60 respiratora.
Od ponedjeljka u 7.30 sati, VMC će “na zahtjev civilnog zdravstva” biti spreman primiti prve pacijente, najavio je ministar obrane Aleksandar Vulin.
U Srbiji je dosad u Beogradu i tri regionalna centra – Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, spremno oko 6000 kreveta za prijem bolesnika s lakšom kliničkom slikom kako bi se bolnice rasteretile za prijem najtežih pacijenata.
Vučić je rekao novinarima da će struka donijeti odluku o tome hoće li se uvesti 24-satna zabrana kretanja kako bi se suzbilo širenje koronavirusa, a da njemu neće biti problem to podržati.
“Nikada nisam bježao od odgovornosti, nisam bježao od bijesa građana koji će naknadno shvatiti da je nešto učinjeno za njihovo dobro i zdravlje”, rekao je on za televiziju Prva.
Vučić je, tijekom posjeta skladišu medicinske opreme u Krnješevcima pored Beograda, izjavio da je Srbija učinkovitije od mnogih zemalja osigurala maske i respiratore i poručio je da “predstoje teški dani, ali da mnogi toga nisu svjesni”, naglasivši kako su dosadašnjim mjerema “spaseni životi stotina ljudi”.
“Nećemo dovoditi naše liječnike u situaciju da odlučuju koga će isključiti s respiratora, a koga ne”, rekao je Vučić.