Oglasili su se priopćenjem nakon što je DORH u četvrtak objavio kako je Međunarodni centar za rješavanje ulagačkih sporova sa sjedištem u Washingtonu odbio tužitelja Aarona Frenkela protiv Republike Hrvatske, radi isplate naknade štete u iznosu od 225,1 milijuna eura za nerealizirani projekt Golf Srđ.

Podsjetili su kako je Franković još 2015. godine, tada kao predsjednik gradskog vijeća, glasno promovirao projekt što je ostalo i zabilježeno na snimci sjednice.

„Danas Franković zasluge za zaustavljanje projekta pripisuje isključivo sebi, jer je kao gradonačelnik bio pozvan svjedočiti u arbitražnom postupku. Ljude koji su se duže od petnaest godina posvećeno i argumentirano protivili otimačini dubrovačkih resursa, i zbog čije je pravno utemeljene borbe zahtjev investitora mogao biti odbijen, Franković – koji je ostao upamćen po izvikivanju ustaškog pozdrava – naziva antisemitima”, naveli su iz Srđ je naš i Zelene akcije.

„Time se još jednom pokušava pomoći investitorima koji su Zelenu akciju, u tipičnom slučaju tužbe protiv javnog sudjelovanja (SLAPP), tužili zbog plakata kojima su pozivali institucije da ne popuste pod pritiskom arbitraže. Zanimljivo je kako investitore na sudu u Dubrovniku zastupa upravo ured bivšeg HDZ-ovog dogradonačelnika koji je bio zadužen za kupovinu zemljišta na Srđu”, ističu iz Srđ je naš i Zelene akcije.

Protiv projekta se inicijativa Srđ je naš bori od 2006. godine, a od 2010. kampanji su se pridružili Zelena akcija i Pravo na grad.

„Povijest projekta obilježilo je političko pogodovanje investitoru; od Ive Sanadera, Dubravke Šuice i Tomislava Karamarka do aktualnog gradonačelnika Mate Frankovića, političkog nasljednika Dubravke Šuice. Potpora je ponekad poprimala nevjerojatne razmjere. Primjerice, zamjenik bivše gradonačelnice za investitora je kao odvjetnik bio zadužen za kupovinu zemljišta, a upravo je Šuica investitoru u bescjenje prodala oko 5 hektara zemljišta na Srđu”, navode iz Srđ je Grad i Zelene akcije.

Podsjetili su kako je investitor 2017. godine, putem svoje nizozemske tvrtke Elitech, pokrenuo prvi arbitražni postupak protiv RH tražeći 500 milijuna eura odštete.

„U taj se postupak u posebnom svojstvu tzv. prijatelja suda uključila i Zelena akcija, koja je dokazala da su investitoru, po tužbi inicijative Srđ je naš, Udruženja hrvatskih arhitekata i Zelene akcije, dozvole poništene radi nezakonitosti, a ne radi opstruiranja projekta. Ta je odluka bila temelj i za jučerašnju odluku po privatnoj tužbi investitora, u kojoj je potraživao 225 milijuna eura”, poručili su iz Srđ je naš i Zelene akcije.