Šteta od zatvaranja Opšte bolnice Meljine i Instituta Dr Simo Milošević bila bi ogromna, u brojnim oblastima, socijalnoj, ekonomskoj, a posebno u oblasti zdravstva. Zbog toga je potrebno hitno rješenje za te ustanove.
Institut pred stečajem, Meljine pred zatvaranjem, nezamisliv scenario koji briše sve razlike među političkim akterima i građanima u Herceg Novom. Razmjere štete u ekonomiji, zdravstvu, turizmu, ali i socijalne posljedice ne bi bile samo lokalne.
– U prosjeku bi oko 600 ljudi bi ostalo bez egzistencije, grad bi ostao bez nekada eminentne ustanove i bez zdravstvene zaštite – rekla je za RTCG Slavica Drobnjak, predsjendica Sindikata bolnice Meljine.
Ekonomski analitičar Oleg Filipović smatra da bi se gašenjem ove dvije ustanove izgubili sasvim solidni prihodi koje je obezbjeđivao zdravstveni turizam.
Realna revizija stanja uz ozbiljan program revitalizacije prvi je korak u sanaciji, smatraju sagovornici RTCG.
Potencijal je ogroman, Institut ima 90.000 m2 pod objektima, bolnica Meljine upola toliko, na najatraktivnijim lokacijama.
– Veoma su kompleksni problemi i Institutua i bolnice Meljine koji zahtijevaju da se na tim slučajevima radi svakodnevno – naveo je Katić.
– Najprije im treba jedna dobra revizija, ali realna, ne ono što smo imali do sada, da se neko stanje malo uljepštava. Zatim pronalazak partnera i razgovor sa sindikatom – smatra ekonomski analitičar Oleg Filipović.
U Institutu su konačno priveli kraju kolektivni ugovor kojim će se njihove plate izjednačiti sa prosjekom u crnogorskom zdravstvu. Nevjerovatno je da će tako uštedjeti, jer neće više plaćati ogromne sudske sporove radnicima koji godinama opretrećuju njihov inače opterećen budžet i povećavaju dugove koji ukupno premašuju 30 mil EUR.