Zatvaranje škola zbog pandemije imalo je katastrofalan efekat na učenike zbog čega u budućnosti ne bi trebalo zatvarati škole, savjetovali su Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i UNICEF.
Slična zatvaranja ne bi trebalo uvoditi nakon što se učenici vrate u klupe poslije ljetnih praznika, navode WHO i agencija UN-a za djecu UNICEF.
Pozvali su evropske vlade da osiguraju otvorene škole usprkos širenju COVID-a 19, piše Hina.
Mjere koje mogu pomoći održavanju škola otvorenim uključuju vakcinisanje učitelja i djece starije od 12 godina, osiguravanje dobrog provjetravanja učionica, omogućavanje što manjih razreda, razmak između učenika i redovno testiranje na COVID-19, kažu spomenute organizacije.
Evropski ured WHO-a obuhvata 53 zemlje, od članica EU do Bjelorusije, Rusije i Turkmenistana.
Pandemija je uzrokovala najkatastrofalniji prekid školske nastave u hsitoriji, kazao je Hans Kluge, regionalni direktor WHO-a za Evropu.
Kluge smatra da je nastava u školi apsolutno nužna za mentalno zdravlje i društvene vještine mladih, kao i za njihovo obrazovanje. Škole čine djecu sretnim i produktivnim članovima društva, kazao je.
Dodao je i da je duboko zabrinut zbog brzog porasta broja zaraženih, pogotovo u balkanskim zemljama, na Kavkazu i u Srednjoj Aziji, što pripisuje zaraznijoj delta varijanti, povećanom putovanju u druge zemlje i ublažavanju mjera u mnogim zemljama.
WHO je također izrazio zabrinutost zbog usporavanja kampanje vakcinisanja, pri čemu je otprilike pola stanovnika Evrope primilo vakcinu.
Vakcinisanje se usporilo u proteklih šest sedmica, kaže Kluge.