
Konačan predlog teksta posebnog sporazuma kojim bi se Hrvatska i Crna Gora zajednički obratile Međunarodnom sudu pravde u Hagu vezano za pitanje Prevlake još nije usaglašen, iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVPEI), saopšteno je podgoričkom Dan – u.
Iz tog resora navode da se takav predlog može uskoro očekivati. Dvije strane su tim povodom u stalnoj i intenzivnoj komunikaciji, uz očekivanje da uskoro budu usaglašeni i javnosti predočeni detalji ovog sporazuma –navode iz MVPEI.
Premijer Milo Đukanović i njegov tadašnji hrvatski kolega Ivo Sanader postigli su 2008. godine dogovor da otvoreno pitanje granice između dvije zemlje na području Prevlake bude riješeno pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu ako se do rješenja ne dođe bilateralno. Od kada je formirana komisija za razgraničenje, koja ima deset članova, nije bilo nikakvih detaljnijih informacija o njenom radu i statusu pregovora sa Hrvatskom o razgraničenju.
Nakon ratnih sukoba, Prevlaku su preuzele Ujedinjene nacije, čiji su posmatrači na tom području ostali do 2002. godine. Tada je utvrđen Privremeni protokol o Prevlaci, prema kojem Hrvatska ima kopneni dio poluostrva i morski pojas ulaza u Boku od nekih 550 metara, dok je dio akvatorijuma uz lijevu obalu poluostrva koji gleda prema Boki proglašen „ničijim morem”
Taj protokol važi i danas, a crnogorski zvaničnici su više puta najavljivali izradu platforme o definisanju konačne granice sa Hrvatskom, te da će, pored geostrateških interesa, voditi računa i o ekonomskim interesima, koji uključuju korišćenje mora i eventualnih podmorskih nalazišta.