15 C
Kotor

Slušaj online radio

Tivatska solila, Risan i Kotor predmeti analize uticaja porasta nivoa mora

Foto IBM

Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore organizovao je INFO DAN u u svrhu promocije aktivnosti i rezultata aktuelnih međunarodnih projekata u kojima učestvuje, a koji za cilj imaju razvoj zajedničkih metodologija u cilju zaštite morskog ekosistema. Među predstavljenim projektima našao se i Interreg IPA Euro-MED projekat MEDSEARISE, u okviru kojeg se trenutno vrše analize na više lokacija u Bokokotorskom zalivu, o čemu je govorila dr Ana Perošević-Bajčeta, jedna od saradnica na projektu.

S obzirom da su tri od četiri predstavljena projekta tematski vezana za područje Tivatska solila kao jednu od pilot zona projektnih aktivnosti, predstavnica Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, Aleksandra Ivanović, na INFO DANU je predstavila istorijat i sve izazove u upravljanju ovim zaštićenim područjem, što je poslužilo kao odličan uvod u razgovore o međunarodnim akcijama u cilju razvoja mehanizama koji će obezbijediti efikasniju zaštitu morskog ekosistema.

Projekat MEDSEARISE- Podrška prilagođavanju na porast nivoa Sredozemnog mora realizuje šest partnera iz šest zemalja Mediterana. Lider projekta je Agencija za lokalni razvoj Anatoliki iz Grčke, dok su ostali partneri, pored Instituta za biologiju mora iz Kotora, iz Italije, Španije, Francuske i sa Malte, ukazala je na početku prezentacije dr Ana Perošević-Bajčeta.

Foto IBM

„Glavni ciljevi projekta odnose se prvenstveno na istraživanja dostupne grupe podataka o porastu nivoa mora u Sredozemlju i projekciju klimatskih promjena do kraja 21. vijeka. Biologija mora je prepoznala Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom kao ključne zainteresovane strane, s obzirom da su to institucije koje se bave problemima klimatskih promjena i zaštitom morskog i slatkovodnog ekosistema. Naravno, veoma važno nam je i učešće svih ostalih zainteresovanih strana na događaju kao što je INFO DAN, jer zajedničkom akcijom, kroz različite pristupe, kroz diskusiju, imamo priliku jedni drugima da prenesemo znanje i iskustvo i komentarišemo aktuelnu temu kao što je trend porasta nivoa Sredozemnog mora. Na INFO DANU smo obavijestili sve prisutne o fazama projekta i predstavili dvije studije slučaja koje se trenutno sprovode kod nas. Jedna se odnosi na Tivtaska solila i uticaj porasta mora na ekosistem, dok se druga odnosi na antropogene aktivnosti u Bokokotorskom zalivu i sprovodi se u Kotoru i Risnu,“ objasnila je dr Ana Perošević-Bajčeta sa Instituta za biologiju mora.

INFO DAN u Kotoru bio je važna projekta aktivnost, je je za MedSeaRise projekat i njegove ciljeve jako važna saradnja sa stejkholderima u svakoj od zemalja učesnica. Kada je riječ o Crnoj Gori, pored pomenutih ključnih partnera, veoma bitnu ulogu igraju i Agencija za zaštitu životne sredine, opštine Kotor, Tivat i Herceg Novi, kao i svi drugi korisnici mora koji su spremni da se uključe u dijalog, poručila je dr Perošević-Bajčeta.

Za potrebe izrade studija slučaja za Solila i Kotorsko-risanski zaliv Institut za biologiju mora je angažovao eksternog eksperta. Radu na studiji slučaja predhodilo je sakupljanje svih relevatnih parametara, a u tome je ključnu ulogu imao Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, koji je obezbijedio sve ulazne podatke koji su neophodni kako bi se pristupilo projektnim aktivnostima. Angažovani ekspert će biti u obavezi da završi studije do kraja ljeta, kako bi u narednom periodu, do završetka projekta, ostalo dovoljno vremena za uporedne analize na nivou Mediterana i izradu jedinstvene metodologije za procjenu budućih scenarija i rizika od porasta nivoa mora na Sredozemlju.

Najčitanije