1 C
Kotor

Slušaj online radio

Tripundanske svečanosti i kolo Svetog Tripuna dio nematerijalne kulturne baštine čovječanstva

Tripundanske svečanosti i kolo Svetog Tripuna dio nematerijalne kulturne baštine čovječanstva
Bokeljska mornarica – kolo foto Boka News

Tripundanske svečanosti i kolo Svetog Tripuna upisani su u spisak nematerijalne kulturne baštine čovječanstva Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO).

Podsjetimo, Bokeljska mornarica upisana je u decembru prošle godine na listu svjetske nematerijalne kulturne bašitine UNESCO.

“Tripundanske svečanosti i kolo Svetog Tripuna su usredsređeni na dva glavna godišnja događaja: praznik Svetog Tripuna (3. februar) i Bokeljsku noć. Kolo, koje izvode pripadnici Bokeljske mornarice obučeni u tradicionalnu uniformu, najvidljiviji je kulturni aspekt fešte. Nosioci ove tradicije sastaju se tokom februara i marta u svakom gradu u kojem se nalazi Bokeljska mornarica. Poznati kao Bokeljske noći, ovi skupovi hrvatskoj javnosti predstavljaju kulturnu baštinu bokeljskih Hrvata. Praznik potiče iz kulta Svetog Tripuna. Njegovi posmrtni ostaci odneseni su u Kotor 809. godine i od tada se slavi kao zaštitnik Kotora, Kotorske biskupije i Bokeljske mornarice. Članovi zajednice su uključeni u pripremu i održavanje nošnji i upoznaju se sa tipičnim bokeljskim receptima. Saznanja o širem istorijskom i kulturnom kontekstu bokeljskih Hrvata i njihovog sveca zaštitnika prenose se i kroz izložbe, javna predavanja, kulturne večeri i manifestacije”, navodi se na sajtu UNESCO.

Svečanosti sv. Tripuna novo hrvatsko kulturno dobro na UNESCO-ovu popisu

Zagreb, 29. novembra 2022. (Hina) -“Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – tradicija bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj” novo je hrvatsko kulturno dobro upisano na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne baštine, izvijestilo je u utorak Ministarstvo kulture i medija RH.

Odluku o tome jednoglasno je na zasjedanju održanom u utorak u marokanskom gradu Rabatu donio UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske u suradnji s udrugama Bokelja kandidiralo je proslavu svetog Tripuna i kolo svetog Tripuna – tradiciju bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj, za zaštitu i upis ovog kulturnog fenomena na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, kako bi potvrdilo njegovu vrijednost i značaj ne samo kao nacionalne, već i kao dijela svjetske baštine.

“Današnji upis priznanje je svima onima koji su ulagali napore i skrbili da se nematerijalno dobro sačuva od nestajanja, a i snažan poticaj da ono i nadalje živi, provođenjem i poduzimanjem raznovrsnih mjera njegove zaštite. Ova iznimna baština dokaz je tisućljetne nazočnosti Hrvata na području Boke Kotorske i duboko je ukorijenjena u mentalitet ljudi i danas je važan dio njihovog života”, ističe Ministarstvo kulture i medija.

Istovremeno, dodaje Ministarstvo, ta vrijedna baština predstavlja trajnu sponu između prošlosti i budućnosti Bokelja kao aktivnih aktera u življenju i očuvanju iste od zaborava za buduće generacije koje će je onda prenositi svojim budućim generacijama.

Blagdan svetog Tripuna slavi se 3. februara, kada se osim u Kotoru u kojem je običaj nastao, sveta misa i Proslava svetog Tripuna održavaju u organizaciji Hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice 809 u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu, Dubrovniku. Nakon svete mise ispred crkve pleše se Kolo svetom Tripunu, kao dio proslave štovanja svetog Tripuna. Toga dana, okupljaju se brojni Bokelji kako bi sudjelovali u proslavi koja se ponavlja i prenosi stoljećima s generacije na generaciju među Bokeljima u Hrvatskoj.

Svoj doprinos očuvanju ovoga nematerijalnoga dobra dali su Bokelji, koji su posljednjih desetljeća i stoljeća obilježavali proslavu sv. Tripuna ponosno je čuvajući od zaborava i prenoseći mlađim generacijama već dugi niz godina.

Obuljen Koržinek: Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladima

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek u povodu današnje odluke uputila je video-poruku zahvale na podršci članovima Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine, Tajništva Konvencije iz 2003. te svim članovima kulturnog sektora i državama članicama koje promiču Konvenciju za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.

Izrazila je veliki ponos novim hrvatskim, devetnaestim upisom nematerijalnog kulturnog dobra na Reprezentativni popis UNESCO-a. “Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladim generacijama. Nadam se i vjerujem da će ovaj upis doprinijeti valorizaciji i zaštiti ovog fenomena u Hrvatskoj, ali istovremeno biti i podsjetnik na važnost obnove, prezentacije i promocije kulturne baštine koju su Hrvati stoljećima stvarali u prostoru Boke Kotorske i koja danas mora biti poveznica Hrvatske i Crne Gore”, poručila je ministrica.

Najčitanije