9 C
Kotor

Slušaj online radio

Turističke dileme: Kako postati cjelogodišnja destinacija?

Dalmacija

Pronaći nove sadržaje, privući nove goste, produžiti turističku sezonu – to je cilj. Eno-gastronomija, aktivni ili kulturni turizam – to su mogući aduti. Hrvatska tu još traži svoje mjesto.

TOMAS istraživanja Instituta za turizam pokazala su da su glavni motivi dolaska u neku od turističkih destinacija u Hrvatskoj za više od 55 posto ispitanika još uvijek, sunce i more. Slijede ih nova iskustva i doživljaji , te eno-gastronomija čiji se postotci iz godine u godinu povećavaju. Upravo tu Hrvatska vidi svoju šansu kako bi produljila turističku sezonu, a ključ uspjeha leži u specijaliziranju, jer je posebnost jedini jamac daljnjeg razvoja.

„Trebalo je prvo promijeniti sklop u glavama turističkih djelatnika kroz niz edukacija u svim sektorima, kako bi postalo jasno kakve programe moramo nuditi da bi se nametnuli kao destinacija. Potrebno je promijeniti imidž iz destinacije „samo sunca i mora” u destinaciju, koju se zbog prirodnih resursa posjećuje u bilo koje doba godine. To je proces koji je dugo trajao i trajat će”, objašnjava Jurica Glavina predsjednik Udruge destinacijskih menadžment kompanija Dalmacije, i organizator B2B konferencije u Splitu. Tema je bila produljenje turističke sezone.

Konferencija se organizira drugu godinu za redom kako bi spojila ponudu i potražnju, te zajedničkim radionicama i diskusijama privukla nove goste u regiju, a ponuđače educirala o turizmu posebnih interesa.

„Osmislili smo sto paketa odnosno sto razloga zašto bi neko došao kod nas u pred i post sezoni. A onda smo došli do problema kome to prodati. Stoga smo odlučili povezati ponudu i potražnju. Odlučili smo inozemne kompanije, koje žele raditi s agencijama u Hrvatskoj, pozvati ovdje da sami stvore svoje iskustvo” , dalje objašnjava Jurica Glavina.

Program konferencije bio je u potpunosti prilagođen željama kupaca iz dvanaest europskih zemalja i SAD-a koji su uglavnom po prvi put došli u Hrvatsku. Dva dana su obilazili Split i susjedne županije, gdje ih se upoznavalo s destinacijom, a potom su „kupci”(buyeri) pričali što Hrvatska mora napravit da bi bila atraktivnija, bolja, kvalitetnija i dostupnija njihovim gostima.

Anna Håkansson došla je u ime velikog švedskog turoperatora.

„Nikad prije nisam bila u Hrvatskoj, pa sam htjela malo istražiti ovo područje. Budući da smo mi turoperator koji radi s velikim grupama zanimaju nas privatne vile, dobri hoteli i privatna putovanja brodovima, to je naš fokus” naglašava Ana. Ona ističe i eno-gastronomiju kao obavezan dio ponude.

Zanimljivu priču donijela je Susan Komarnicki iz SAD-a čija agencija radi s američkim sveučilištima.

„Mi se usredsređujemo na studijska putovanja. Studenti mnogo putuju s profesorima, ono što uče u učionicama, žele doživjeti na terenu. Teme su različite, od toga kako se turizam razvija u novoj destinaciji, do toga kako se proizvodi malinovo ulje ili vino, i zato Hrvatsku vidimo kao idealno novo odredište. Do sada smo surađivali s Italijom, a sada je upravo Hrvatska na putu da uđe u kurikulum na američkim sveučilištima i postane nova zemlja predmet istraživanja”, objašnjava Susan. Ona kaže da je Hrvatska Amerikancima postala zanimljiva kroz svjetsko nogometno prvenstvo i nekoliko TV showova.

Da su neki pomaci vidljivi dokazuje primjer Splitsko dalmatinske županije koja je prošle godine imala najviše noćenja od svih županija u Republici Hrvatskoj.

„Činjenica je da se u posljednjih sedam godina sezona produžuje od tri do pet dana” potvrdio nam je i Joško Stella direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.

Avio kompanije ranije su krenule sa letovima, od kraja trećeg sve do početka jedanaestog mjeseca, pa se samim time sezona produžila. Tu su i događanja poput polumaratona, ili svjetski poznate utrke Otillo Swimrun na Hvaru. No postoje i druge atraktivne aktivnosti  koje provodi ova turistička zajednica kako bi privukla goste u pred i post sezoni: poput ciklo- turizma, tematskih  staza, aktivnog odmora, kulturnog i ruralnog turizma, eno-gastronomije.

„Sve su to niše koje je lako popuniti, samo treba lokalne agencije više zainteresirati da rade sa stranim turoperatorima na selektivnim oblicima turizma”, objašnjava Stella.

Kupci su na konferenciji najviše interesa pokazali za eno-gastronomiju i kulturno povijesno naslijeđe budući da su mnogi gradovi u Hrvatskoj pod zaštitom UNESCO-a.
Velika većina sudionika konferencije nikad ranije nije bila u Hrvatskoj niti su surađivali s domaćim agencijama, pa nisu ni znali da je toliko atraktivna. Stoga se organizatori B2B-a nadaju da su svojim gostoprimstvom uspjeli promijeniti percepciju, te kako će svake sljedeće godine privući sve više interesenata.

Najčitanije