Broj sudskih pacijenata u Specijalnoj bolnici za psihijatriju “Dobrota” u Kotoru porastao je za čak deset puta u odnosu na devedesete godine, a tendencija povećanja broja forenzičkih pacijenata u ovoj zdravstvenoj ustanovi poprima zabrinjavajuće razmjere, ocijenio je direktor Dragan Čabarkapa.
On je istakao da sudsko odjeljenje u ovoj bolnici broji 21 krevet, a da uglavnom imaju još 50-ak sudskih pacijenata, te da se zbog ograničenih kapaciteta preraspodjeljuju na druga odjeljenja, zajedno sa dobrovoljno i prisilno hospitalizovanim pacijentima, što, kako upozorava, povremeno ometa svakodnevno funkcionisanje bolnice i prijem akutnih pacijenata, a kosi se i sa poštovanjem ljudskih prava.
“Problematika forenzičkih pacijenata u Crnoj Gori tretira se u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Kotoru, koja ima veoma ograničene prostorne kapacitete, pa je veliki broj njih smješten sa hroničnim pacijentima, jer nema dovoljno kreveta na Sudskom odjeljenju. Tokom proteklih 25 godina tendencija povećanja broja forenzičkih pacijenata u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Kotor poprima zabrinjavajuće razmjere. Naime, za razliku od ranih 90-ih godina kada se broj sudskih pacijenata na godišnjem nivou kretao od 10 do 15, između 2000. i 2005. godine je bio oko 30, da bi se od 2007. godine do danas još nekoliko puta uvećao, od početnih 70 sve do rekordnih 112 u 2015. godini”, rekao je Čabarkapa za Dan.
Objašnjava da su različiti razlozi zbog kojih se pacijentima izriču mjere bezbjednosti.
“To nijesu samo počinjenost krivičnih djela (od najtežih ubistava, nasilja u porodici ili okolini, do lakših krivičnih prestupa), već procjena suda na osnovu nalaza vještaka medicinske struke da ova lica mogu biti opasna po sebe i okolinu i da im je neophodno izreći mjeru bezbjednosti obaveznog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi”, naveo je on.