8.4 C
Kotor

Slušaj online radio

U Kamenarima zabrinuti zbog ekspanzije gradnje

Nijesmo protiv investicija, ali smo zabrinuti. Nastojimo da javna kupališta budu dostupna svima nama. Tražićemo od Morskog dobra i u saradnji sa Opštinom Herceg Novi da se zaustavi dalja komercijalizacija obale, ističe Igor Popović, potpredsjednik MZ

Kamenari radovi foto arhiv Boka News

Kamenari su postali veliko gradilište. Niz objekata niče na pjeni od mora, plaže bivaju zarobljene od strane investitora, a mula grade povlašćeni. Parče pijeska za odmor i malo mora za plivanje teško se može naći.

U MZ Kamenari su zabrinuti. Navode, da je ispod crkve Svete Neđelje na Jošici od prošle sezone ograđeno mulo, a podignuti su bedemi i oko restorana „Adriatika”. Investitor je, kako objašnjavaju, bez odgovarajućih dozvola podigao visok zid oko ekskluzivnog restorana i rekonstruisane stare kamene kuće na plaži u neposrednoj blizini svetionika.

– Zakamuflirao je borovima, maslinama i kapijom zatvorio izvor poznat kao „baba Anetina voda”, koji su mještani vjekovima koristili. Uzurpacija ili devastacija prostora nastavljena je izgradnjom čvrstog objekta na jednoj od najčistijih i omiljenijih plaža Novljana, pored svetionika uz samu oštru krivinu magistrale pored uzgajališta školjki prema hotelu,,Park‘‘ i Bijeloj. Na raskopanoj površini nekadašnje plaže niče objekat zanimljivog oblika, s tablom: izgradnja poslovnog objekta, investitora „ See trade“ Kotor, kažu ogorčeni mještani.
Riječ je o veoma vrijednoj investiciji na pjeni od mora u strateški i ambijentalno zaštićenoj sredini ovog dijela Boke.

Radovi – Sveta Nedjelja

Pored bučnog trajektnog terminala, ovog proljeća dodatna gradilišta remete mir mjesta. Riječ je o izgradnji hotela „Casa di Mare” i preko puta magistrale kupališta s objektom čvrste gradnje. Na tabli za kupalište je označeno da je riječ o uređenju kupališta s plažom kategorije pet zvjezdica, investitora „Talija kompani“, izvođača radova „Stone design” d.o.o. Radovi su počeli u februaru s utvrđenim rokom završetka 31. maja ove godine.

– Ovo je hotel koji se adaptira i dograđuje. U sklopu hotela je i plaža na kojoj se grade pomoćni objekti za koje postoje papiri i dozvole. Isti je gazda, samo je riječ o dva objekta. Hotel i kupalište će izgledati fantastično. Na plaži će biti šankovi, barovi, rade na proširenju ponte, jedna je već proširena. Biće tu mjesta za pristajanje brodova, a očekuje se da će sve biti završeno u sezoni, jer nije ništa napravio ako ne otvori plažu zajedno s hotelom, smatra Božo Mitić, poslovođa koji vodi radove na uređenju kupališta i pristaništa u Kamenarima, na obali ispod magistrale, prije odvajanja za trajektne terminale.

Igor Popović, potpredsjednik Mjesne zajednice Kamenari, naveo je da su prioriteti mjesta uređenje javnog kupališta, sanacija puteva u zaleđu, izmještanje javne rasvjetnje od hotela „Park” do picerije „Igrač više”, dokle je i katastarska granica sa Bijelom.

– U MZ Kamenari u katastarskoj opštini Jošica i Đurići, na ulazu u opštinu, praktično kapiji Herceg Novog, prisutna je velika izgrađenost i komercijalizacija obale. Nijesmo protiv investicija, ali smo zabrinuti. Nastojimo da javna kupališta budu dostupna svima nama. Tražićemo od Morskog dobra i u saradnji sa Opštinom Herceg Novi da se zaustavi dalja komercijalizacija obale. AD „Pomorski saobraćaj“ sa trajektnim terminalima zauzima veći dio obale, kao i kupališta hotela „Casa di Mare“ i „Park“. Na rtu Svete Neđelje ograđen je restoran bedemima, u toku je izgradnja kupališta, bazena sa pratećim objektima, a tu je i dio mora sa uzgajalištem školjki, čime je Kamenarima malo ostalo od obale, jer je prostor nepovratno uzurpiran, objasnio je Popović.

Kamenari radovi foto arhiv Boka News

MZ nema sopstvene prihode, ali kako tvrdi Popović, potrudiće se da ekonomski „stane na noge” i ima svoj budžet.

– Započeli smo priču sa Telekomom koji, baš kao ni Pomorski saobraćaj, ne iskazuje volju za saradnjom. Oni 20 godina drže telefonsku centralu u Domu kulture „Petar Mandić” (u prostorijama mjesne zajednice), a od 2003. godine antenu. Za sve to vrijeme Telekom je za tu uslugu mjesnoj zajednici platio oko 1.500 eura, prema spornom drugom ugovoru na neodređeno vrijeme, pa će tužilaštvo i to da ispita. Pokušali smo da ih kontaktiramo, ali nijesu odgovarali na dopise, pa ćemo na sudu potražiti zadovoljštinu, poručio je Popović.
Za rušenje objekta prije dvije godine, kojim je gazdovala mjesna zajednica, a koji se nalazio autobuskom okretištu, zakazano je prvo ročište.

Kamenari

– Zbog čega je to uradio jedan građevinski inspektor, moraće da objasni na sudu. Izgradnju ovog objekta je podržala američka ambasada i USAID, a finansijski nosilac projekta bila je organizacija IRD. Mjesna zajednica je imala određene prihode od zakupa tog objekta, a silom zakona nekih inspektora mjesto je ostalo i bez tih sredstava. Vidjećemo čiji je to interes, ko će da se pojavi kao zakupac ili investitor za taj prostor na mulu pored trajektnog terminala. Mjesto na okretištu nije obezbijeđeno, imamo armature koje vire iz temelja srušenog objekta, naveo je Popović.

Kamenari nemaju riješeno pitanje kanalizacije. Dio fekalija primaju septičke jame, a dio kanalizacije odlazi u more.

Kamenari – catara

–Opština nas je „zaboravila” kad je radila projekat za kolektore. Mi nemamo projektnu dokumentaciju. Predlog je da se kanalizacija uradi ili odvojeno za Kamenare ili da u saradnji sa Opštinom i Vodovodom nađemo rješenje da se uradi mreža sa pumpnim sistemima do Bijele. Na inženjerima je da odluče kako bi trebalo da bude riješeno, kazao je Popović.
Problema ne manjka ni sa vodosnabdijevanjem, polovinom javne rasvjete koja ne radi duž magistrale, a neophodna je i sanacija školskog dvorišta, ali za sve to fali novca.

Blokiran pristup izvoru

Prema riječima Popovića, nema odgovora ni na inicijativu građana da se obezbijedi pristup zagrađenom izvoru,,baba Anetina voda’’ na rtu Sv Neđelja.
-Vlasnik objekta „Adriatika“ kaže da je pristup izvoru slobodan iako su vrata i kapija zatvoreni i ne možemo da priđemo obali. Taj vlasnik je zakupio i dio crkvenog zemljišta do njih i dio obale oko svetionika. Sada se ne može prići ni plaži, ni svetioniku, a kamoli izvoru. To je navodno privremen objekat okovan bedemima, ali nema mjesta ni za pješačku zonu, što ćemo pokušati da ispravimo, kazao je Popović.

Mještanima obezbijediti barem jednu pristojnu plažu

MZ će od od Morskog dobra tražiti da izdvoji potrebna sredstva kako bi mještani, starosjedioci, obezbijedili sebi jednu pristojnu plažu i da imaju nesmetan pristup obali.
– U poslednjih desetak godina imamo problema sa saobraćajnim gužvama, a ovu situaciju malo je relaksirala izgradnja treće trake na pristupnom terminalu trajektima, no njome je narušen izgled mjesta. Pored treće trake magistralni put se zauzima i za ukrcaj auta, ističe Popović.

/K.Matović/

Najčitanije